Brokolinin adı, James Bond serisinin yapımcısı olan Broccoli ailesinden geliyormuş

"Ailenizin James Bond'u yaptığını ve bunun yaptığınız en ünlü şey OLMADIĞINI hayal edin"

Daniel Craig son James Bond filmi Ölmek İçin Zaman Yok'ta (No Time To Die) James Bond rolünde (AP)

Dünyanın en ünlü casusu James Bond'un brokoliyle alışılmadık bir bağlantısı olabilir.

Evet, sebze olanla. Bond filmlerinin yapımcılığını şu anda Barbara Broccoli ve üvey kardeşi Michael G. Wilson üstleniyor.

Broccoli'nin babası Albert R. "Cubby" Broccoli, Ian Fleming'in kitap serisini sinematik bir deve dönüştüren Bond serisinin ilk yapımcı kurucu ortağıydı.

Pek çok kişi Broccoli soyadının muhtemelen sebzeden geldiğini düşünse de aile aslında kendi adlarını taşıyanın sebze olduğunu iddia ediyor.

Bu hafta yazar Dana Schwartz, 1989'da LA Times'ın Cubby ile yaptığı bir röportajdan bir alıntıyı tweetleyerek şunları yazdı:

İnsanların James Bond'un brokoli şöhretli Broccoli ailesi tarafından nasıl kontrol edildiği hakkında yeterince konuşmadığını hissediyorum. Soyadlarını brokoliden almadılar, brokoli adını onlardan aldı!!!!!!!!

Ailenizin James Bond'u yaptığını ve bunun yaptığınız en ünlü şey OLMADIĞINI hayal edin.

 

Dana Twitter
(Twitter)


Orijinal makalede Cubby, babası Giovanni ve erkek kardeşinin 20. yüzyılın başında Calabria'dan Long Island'a göç ettiklerini söylüyor.

Eşi Dana'nın araştırmasına atıfta bulunan Cubby'ye göre, brokoli olarak bilinen koyu yeşil, kalın saplı sebzeyi üretmek için karnabahar ve rapiniyi ilk kez çaprazlayan Carrera Broccolilerinin soyundan geliyorlardı.

Giovanni'nin erkek kardeşi bir brokoli çiftliği kurduğu için onları Amerika Birleşik Devletleri'nde geçindiren de bu sebze oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Schwartz'ın tweeti kısa sürede 16 binden fazla beğeni alırken, birçok kişi sebzenin kökeninin tartışmalı olduğuna dikkat çekti.

Merriam-Webster'ın üniversite sözlüğüne göre brokoli kelimesi "lahananın çiçek açan tepesi" anlamına gelen İtalyanca broccolo'nun çoğulundan geliyor.

Ancestry.com ise bu ismin bir sebze yetiştiricisi ya da satıcısından türetildiğini belirtiyor.

Barbara Broccoli, Daniel Craig'in smokinini asmasının ardından bir sonraki 007 için arayışlarını sürdürüyor.

Yapımcı, her kim olursa olsun, "10-12 yıllık bir bağlılığa" hazır olması gerektiğini söyledi.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU