SpaceX Başkanı Shotwell, Mars görevi için yakın tarih verdi

SpaceX Başkanı, Kızıl Gezegen’e NASA’nın hedefinden 10 yıl önce varacaklarını söylüyor

SpaceX ve NASA, Kızıl Gezegen'de kendi kendine yeten bir üs kurmayı hedefliyor (SpaceX)

Elon Musk’ın en üst düzey çalışanlarından Gwynne Shotwell, ancak 2030’larda gerçekleşebileceği düşünülen mürettebatlı Mars uçuşlarına 5 ila 6 yıl içinde başlayacaklarını söyledi.

Uzay firması SpaceX’in başkanı ve operasyon direktörü olarak görev alan Shotwell, CNBC'den Shepard Smith'e verdiği röportajda astronotların 2020'ler bitmeden Kızıl Gezegen’e ulaşacağını ileri sürdü.

"İnsanların Ay’a gitmesi daha da kısa sürecek" diyen Shotwell, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sanırım 5 ya da 6 yıl içinde insanlar Mars’ın gerçekten bir gidilecek yer olduğunu görecek.

Shotwell ve SpaceX’teki ekibi, insanları ve kargoları Ay’a, Mars'a ve daha da öteye ulaştırmak için Starship adlı yeniden kullanılabilir bir roket-uzay mekiği geliştiriyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Starship'in planlanan görevleri halihazırda dikkat çekici. Örneğin, 2018'de Japon milyarder Yusaku Maezawa, Ay turu için rezervasyon yaptırdı. Bu turun 2023’te yapılması hedefleniyor.

NASA da astronotları Ay’a göndermeyi planladığı Artemis programı için ilk mürettebatlı görevde iniş aracı olarak Starship'i kullanacak. Bu görevin de en erken 2025'te başlayacağı düşünülüyor.

Öte yandan NASA’nın Mars planları, Shotwell’in verdiği tarihlerden çok daha sonrasına işaret ediyor. Uzay ajansı, mürettebatlı ilk Kızıl Gezegen görevini 2040'larda başlatmayı planlıyor.

Bu arada Musk ve ekibi de Starship roketlerini büyük bir dönüm noktasına taşımaya hazırlanıyor.

Şirket, kısa süre içinde ABD’nin Teksas eyaletindeki Starbase tesisinde roketin ilk yörünge uçuş denemesini başlatmayı planlıyor.

Fıtlatma için ABD Federal Havacılık İdaresi’nin Starbase'teki uçuş faaliyetlerine yönelik değerlendirmesini tamamlaması bekleniyor.

Bu incelemenin başlangıçta 2021'in sonunda tamamlanacağı düşünülüyordu ama süreç uzayınca fırlatma da en erken 31 Mayıs 2022’ye ertelendi.

 

Independent Türkçe, Space, CNBC

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU