Çin'in ultra zenginleri, servetlerini korumak için Singapur'a kaçıyor

"Burada nasıl para harcadıklarını hayal edemezsiniz"

Singapur, Asya'daki önemli finans merkezlerinden biri olarak görülüyor (AFP)

Fransız haber ajansı AFP, Çin'deki ultra zengin ailelerin servetlerini Pekin yönetiminden koruyabilmek için Singapur'a kaçtığını yazdı.

Haberde, Singapur'a yerleşen varlıklı ailelerin Rolls Royce ve Bentley gibi lüks araçlar sürdüğü ve seçkinci golf kulüplerinde vakit geçirdiği ifade edildi.

Yabancılardan yıllık 670 bin dolar üyelik ücreti talep eden Sentosa Golf Club'ın müdürü Benny Teo, kulübe gelenlerin çoğunun özel modacıların kıyafetlerini giyen Çinli gençler olduğunu söyledi.

Yabancı ülkelere taşınma süreçleriyle ilgili hizmetler sağlayan AIMS firmasının CEO'su Pearce Cheng de "Nasıl para harcadıklarını hayal edemezsiniz. Tam bir delilik" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cheng, müşterilerinden birinin davetiyle katıldığı bir partide, konuklara yaklaşık 800 bin dolar değerindeki Yamazaki 55 viskilerinden ikram edildiğini söyledi.

AFP'ye konuşan ve kimliğini açıklamayan Çinli bir muhasebeciyse, "Singapur'a taşınmak, aile servetinin güvende olmasını ve birkaç nesil boyunca devam etmesini sağlamak anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Singapur'a taşınan zenginlerin varlıklarını yönetmek için kurduğu "aile ofislerinin" sayısıysa resmi rakamlara göre 2021'de 700'e yükseldi. Bu sayı, 2020'de 400 civarındaydı.

Ülkenin önde gelen hukuk şirketlerinden Dentons Rodyk'in yöneticilerinden Loh Kia Meng, yıl sonunda bu rakamın 1500'e çıkabileceğini belirterek, "Yeni açılan her iki aile ofisinden biri Çin'den gelenler tarafından kurulmuş olacak" dedi.

Singapur'daki CIMB Private Banking'den Song Seng Wun ise ülkenin ultra zenginlerin iş yapabilmesi için "çok kullanışlı bir tarafız bölge" sağladığını savundu.

Haberde, ülkedeki vergi oranlarının nispeten düşük olduğuna ve nüfusun çoğunluğunu Çin kökenli kişilerin oluşturduğuna da dikkat çekildi.

Ayrıca Singapur'un Çin'le güçlü ticari bağlara sahip olduğu gibi ABD'yle ilişkilerini de iyi tuttuğu vurgulandı.  
 


Haberde, ünlü e-ticaret sitesi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın finans şirketi Ant Group'un halka arzının, Pekin yönetimi tarafından 2020'de engellendiği de hatırlatıldı. Bunun sonucunda Ma, yaklaşık 25 milyar dolar zarara uğramıştı. Söz konusu hamlenin, Ma'nın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping yönetimini eleştirmesinin ardından geldiği de öne sürülmüştü.

Ayrıca Alibaba'ya tekelleşerek rekabet kanunlarına uymadığı gerekçesiyle 2021'de 2,8 milyar dolar para cezası da kesilmişti.Independent Türkçe, AFP, Japan Times

DAHA FAZLA HABER OKU