İçişleri Bakanlığı'ndan Nilüfer Belediyesi'ne "LGBTİ" incelemesi

İçişleri Bakanlığı, Nilüfer Belediyesi’nin LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığına ilişkin haberlerin ardından inceleme başlatıldığını duyurdu

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Nilüfer Belediyesi’nin LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığına ilişkin haberlerin basında yer alması, kamuoyuna yansıması üzerine Bakanlığımızca, Nilüfer Belediyesinde araştırma/ ön inceleme başlatılmıştır.     

Ne olmuştu

Nilüfer Belediyesi'nin düzenlemek istediği "Toplumsal Cinsiyet Atölyesi" bir kesim tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Yeniden Refah Partisi Twitter hebsaından yaptığı paylaşımda "LGBT'liler için "Toplumsal Cinsiyet Atölyesi" uygulamasını başlatan CHP'li Bursa Nilüfer Belediyesi'ni kınıyoruz!" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği de tepkisini 3 aralık cumartesi günü gerçekleştireceği basın açıklaması ile dile getireceğini duyurmuştu.

Başkan Erdem'den açıklama

Öte yandan Belediye Başkanı Turgay Erdem dün yaptığı açıklamada "Etkinlik daha düzenlenmeden, içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan ya da etkinliğe katılmadan ön yargıyla yapılan bütün olumsuz yorumları kınıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdem şunları kaydetmişti:

Ne yazık ki sosyal medyada belirli bir kesim tarafından yapılan yorumlar dolayısıyla bir açıklama yapma gereği doğmuştur. 

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafmdan yapılmak istenen ve toplumsal cinsiyet eşitliği, pozitif ayrımcılık, temel kavramlar, şiddet ve şiddetle mücadele yöntemleri gibi konuların konuşulacağı Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, bir kesim tarafından algı çalışması yapılarak sosyal medyada tartışmaların odağı haline getirilmiştir. 

Öncelikle şu çok iyi bilinmelidir ki toplumdaki eşitsizlikler hiç bir ideolojiye ya da bir kesime mal edilmemelidir. Toplumsal cinsiyet kavramı bugüne kadar çok tartışılmış, üzerine çok şey söylenmiştir. Bütün bunlar bir tarafta dururken gençlerin bilinçlenmesi, günlük hayat pratilderine, proje ve faaliyetlerine cinsiyet eşitliği perspektifi ile yaklaşabilmeleri amacıyla düzenlenen bir etkinlik, algı çalışması yapılarak karalanmak, hedef gösterilmek istenmiştir. 

Bizler toplumun bütün kesimlerinin bir arada yaşayabileceği inancıyla, hangi konuda olursa olsun bütün eşitsizliklerin ortadan kalkması için çaba gösterirken bu tarz yorumlarla karşılaşmak, üzerine açıklama yapma gereği duymak üzüntü verici. 

Etkinlik daha düzenlenmeden, içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan ya da etkinliğe katılmadan ön yargıyla yapılan bütün olumsuz yorumları kınıyoruz. 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU