Vergi kaçakçılığından 8 yıl hapsi istenen Shakira: Bu bir karalama kampanyası

11 yıllık sevgilisi Gerard Piqué'den ayrılan ünlü pop yıldızı, İspanyol yargıçları suçladı

Bu yıl babasını kaybeden, 11 yıllık sevgilisi Gerard Piqué'den ayrılan ve vergi kaçakçılığından yargılanan Shakira, yakın zamanlı bir röportajında "çok zor günler geçirdiğini" söylemişti (Reuters)

Kolombiyalı ünlü pop yıldızı Shakira, İspanya'da vergi kaçırmakla suçlandığı davanın kendisine yönelik bir "karalama kampanyası" olduğunu ifade etti.

TMZ'nin elde ettiği belgelere göre 45 yaşındaki Shakira, İspanyol yargıçları masum olabileceğini hiç düşünmeden davayı kamuya fazlasıyla açık bir şekilde yürüterek "özel hayatının gizliliğini ihlal etmekle" suçluyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Eylülde İspanyol yargıçlar, Shakira'nın 14,5 milyon euroyu bulan vergi kaçakçılığı iddiasıyla yargılanmasına hükmetmişti.

İddianamede Shakira'nın 2012'den 2014'e kadar İspanya'da yaşamasına rağmen ikametini başka bir yerde göstererek vergi ödemekten kaçtığı öne sürüldü.

İspanya yasaları, ülkede bir yıl içinde 183 günden fazla kalanların vergi ödemesini şart koşuyor.

Mahkeme, 2011'den beri İspanyol futbolcu Gerard Piqué'yle birlikte olan pop yıldızının 2012'de Barselona'da ev satın aldığını gösteren bir belge ortaya çıkarmıştı.

Avukatlarıysa, Shakira'nın 2014'e kadar gelirinin çoğunu uluslararası turnelerden kazandığını ve İspanya dışında uzun süreler geçirdiğini savunuyor.

İkametini resmen 2015'te İspanya'ya taşıyan pop yıldızı, şimdiye kadar 17,2 milyon euro vergi ödediğini ve borcu olmadığını belirtiyor.

Davada suçsuzluğunu kanıtlayacağından emin olduğunu belirten Shakira, mahkemenin uzlaşma teklifini reddetmişti.

Pop yıldızının 6 ayrı vergi suçundan 8 yıl hapis ve 23,8 milyon euro para cezasıyla yargılanacağı davanın tarihi henüz belli olmadı.

Shakira'nın geçen aylarda 11 yıllık birlikteliğini sonlandırdığı Piqué de daha önce başka bir davada vergi kaçırmaktan 2,1 milyon euro ceza almıştı.

 

Independent Türkçe, TMZ, Page Six

Derleyen: Aylin Şener

DAHA FAZLA HABER OKU