Bilim insanlarından uyarı: "İklim için yaş mamaları tercih etmeyin"

"Karbon pati izi"ni azaltmak mümkün

Nisanda yayımlanan bir araştırmada besin değeri yüksek vegan mamaların, et ağırlıklı mamalara göre köpeklerin sağlığı için daha iyi olabileceği tespit edilmişti (Unsplash)

Bilim insanları, ıslak mamanın kuru mamaya göre iklim üzerinde daha büyük etkisi olduğunu ortaya koydu. Brezilya'daki Sao Paulo Üniversitesi'nden uzmanlar, evcil hayvan sahiplerinin küçük değişiklerle "karbon pati izi"nin büyük ölçüde azaltılabileceğini ifade etti.

Scientific Reports adlı hakemlim bilimsel dergide yayımlanan araştırmada, Brezilya'daki 618 köpeğin ve 320 kedinin mamaları incelendi. Araştırmacılar sera gazı emisyonu, toprak, su ve gübre kullanımı gibi çevresel etkileri değerlendirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bulgular, yaş mamaların çevre üzerinde en büyük etkisi olduğunu gösterdi. Günde ortalama 524 kalori tüketen 10 kiloluk bir köpeğin kuru mamayla beslendiğinde yılda 828,37 kilogram karbondioksit emisyonuna yol açacağı tespit edildi. Aynı köpek yaş mamayla beslendiğinde bu karbondioksit miktarı 6 bin 541 kilograma çıktı.

The Guardian, bunun en önemli nedenlerinden birinin mamaların içindeki malzemelerin farklılığı olduğunu yazdı. Zira kuru mamalarda hayvansal bileşenlerin oranı yüzde 45'ken yaş mamalarda bu oran yüzde 90'a çıkıyor.

Vivian Pedrinelli, Fabio A. Teixeira ve Mariana R. Queiroz gibi uzmanların imza attığı çalışmada şu ifadeler kullanıldı:

Kedi ve köpek sahipleri, evcil hayvanlarını daha yüksek su içeriğine sahip yaş mamalar yerine kuru mamalarla besleyerek, beslenme biçimlerinin çevresel etkisini önemli ölçüde azaltabilir.

Dünyada 840 milyon kedi ve köpek olduğu tahmin ediliyor ve sayıları arttıkça, hayvanları beslemenin çevre üzerindeki etkisi giderek daha fazla inceleniyor.

Araştırmacılar, evcil hayvan mamalarının böcekler gibi alternatif proteinler kullanılarak daha yeşil hale getirilebileceğini ifade ediyor.

Böcek üretiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonu, normal etten 10 kat daha az olabiliyor.

 

Independent Türkçe, The Guardian, Phys.org

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU