San Francisco polisinden robotları silahlandırma hamlesi

"Distopik bir gelecekte yaşıyoruz"

SFPD, silahlı robotların kullanılacağı durumlarla çok nadir karşılaşılacağını savunuyor (AFP)

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, polis robotlarının silah kullanma yetkisine sahip olması önerildi.

San Francisco Polis Teşkilatı'nın (SFPD) belediye yönetimine sunduğu teklifte, genellikle tehlikeli bölgelerin incelenmesi ve bomba imha amacıyla kullanılan uzaktan kumandalı robotlara silah takılması talep edildi.

Öldürücü güce sahip silahlara, SFPD personelinin ya da San Francisco sakinlerinin hayatını kaybetmesinin neredeyse kesin olduğu ve diğer tüm seçeneklerin etkisiz kaldığı durumlarda başvurulacağı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Teklif onaylanırsa silahlı robotlar eğitim ve simülasyonların yanı sıra suçluların yakalanmasında da kullanılacak.

San Francisco Belediyesi Kurallar Komitesi'nden geçen taslak metin, salı günü belediyenin denetim kurulunda da incelenecek.

Teklif kabul edilirse söz konusu robotları kullanmaları için özel personel yetiştirileceği de belirtildi.

SFPD Sözcüsü Robert Rueca, teşkilatın 12'si çalışır durumdaki 17 robota sahip olduğunu, bunlardan hiçbirinin şimdiye dek birine saldırı amacıyla kullanılmadığını söyledi.

Teşkilatın elindeki bazı robotlar halihazırda silahlandırılabilecek şekilde tasarlandı. Remotec F5A robotu, bomba imha için pompalı tüfek mermisi ateşleyebiliyor. QinetiQ Talon marka robotsa makineli tüfek ve bomba atar taşıyabiliyor.

San Francisco Bay Area Yurttaşlık Hakları İçin Avukatlar Komitesi'nden Tifanei Moyer ise teklifi eleştirdi.

Moyer, "Polislerin mahkeme, jüri ya da yargıç işin içine girmeden, yurttaşları öldürmek için robot kullanıp kullanamayacağını tartıştığımız distopik bir gelecekte yaşıyoruz" dedi.
 


Teksas eyaletindeki Dallas'ta polis, 2016'da 5 polisin hayatını kaybettiği çatışmada bir suçluyu robota taktığı patlayıcılarla öldürmüştü.

Kaliforniya eyaletindeki Oakland'da da robotların silahlandırılması talep edilmiş ama teklif geçen ay reddedilmişti.Independent Türkçe, Guardian, New York Post, Mission Local

DAHA FAZLA HABER OKU