Kasırganın vurduğu ABD'de "sokak köpekbalığı" korkusu

Görüntüler tartışmaya yol açtı

Ulusal Hava Durumu Servisi'nden yapılan açıklamada, Ian Kasırgası'nın Georgia ve Güney Carolina eyaletlerine doğru ilerlediği belirtildi (Retuers/Storyful)

ABD'nin Florida eyaletini vuran Ian Kasırgası'nda şehre giren bir balığın görüldüğü video viral oldu.

Eyaletin Fort Myers şehrinde yaşayan Dominic Cameratta'nın çarşamba günü çektiği videoda, sular altındaki bölgede yüzen balık herkesi şaşkına çevirdi.

Sosyal medya ve video lisanslama ajansı Storyful'un haberinde, balığın Cameratta'nın evinin arkasında yer alan ve kasırga nedeniyle taşmış bir gölde görüntülendiği belirtildi.

Öte yandan videodaki hayvanın köpekbalığı olup olmadığı da tartışma yarattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haber ajansı Associated Press'e konuşan Cameratta, "Ne olduğunu bilmiyordum. Balık gibi göründü. Daha sonra görüntüyü büyüttüm ve arkadaşlarım 'Bu köpekbalığı' dedi" ifadelerini kullandı.

Cameratta, görüntülerin çekildiği bölgenin yakınındaki Hendry deresinin taşması sonucunda balığın yolunu kaybetmiş olabileceğini söyledi.

Söz konusu dere, Meksika Körfezi'ne bağlanan ve gelgitlerle sık sık su seviyesi değişen Estero koyuna akıyor.

Florida Doğa Tarihi Müzesi'nin eski direktörü George Burgess ise "Yavru köpekbalığına benziyor ama net bir şey söylemek zor" dedi.

Burgess, yükselen suların köpekbalığının körfezden kıyıya doğru gitmesine yol açmış olabileceğini belirtti.
 


Florida Balıkçılık ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu'ndan yetkililer, hayvanın köpekbalığı olup olmadığını doğrulayamadıklarını ifade etti.

Twitter'daysa bazı kullanıcılar hayvana "sokak köpekbalığı" adını taktı.

Ulusal Kasırga Merkezi'nin paylaştığı bilgilere göre 28 Eylül'de Florida eyaletini ve Küba'yı vuran kasırganın saatteki hızı 241 kilometreyi buluyor.

Özellikle Florida'daki Fort Myers ve Naples şehirlerinde ciddi tahribata yol açan kasırga nedeniyle eyalette yaklaşık 2 milyon hane elektriksiz kaldı.

Küba'daysa 50 bin kişi tahliye edilirken 850 bin kişiye elektrik verilemiyor. 

Can kaybına dair henüz net bilgi verilmezken Florida'da en az 15, Küba'daysa 3 kişinin öldüğü bildirildiIndependent Türkçe, Associated Press, News-Press, AA, NBC, Tampa Bay

DAHA FAZLA HABER OKU