Ayak fetişistleri için OnlyFans: FeetFinder

Annesinin ayak fotoğraflarını satarak Mercedes araba aldığını söyleyen kullanıcı gündem oldu

FeetFinder'da fotoğraflar ortalama 20 dolardan alıcı buluyor (AFP)

Kullanıcıların ayak fotoğraflarını alıp sattığı web site FeetFinder giderek büyüyor. Platform, "ayak fetişi olanların OnlyFans'i" olarak görülüyor.

Sitede çeşitli kategorilerde ayak fotoğrafları bulmak mümkün: Ojeli ayaklar, topuklu ayakkabı giyenler, çoraplı ayaklar, ayak tabanları, kirli ayaklar, çirkin ayaklar bu kategorilerden sadece bazıları.

Fotoğrafların satış fiyatı 10 ile 100 dolar arasında değişirken, satıcıların da aylık üyelik ücreti ödemesi gerekiyor.

Sitede yer alan bilgilere göre sadece web sitesi üstünden hizmet veren FeetFinder'ın en başta mobil uygulama olması planlanmış fakat Apple ve Google, "fetiş uygulaması" olduğu için mobil versiyonunu reddetmiş.

Sitenin şu an 700 binden fazla kullanıcısı var.

İspanyol dijital iletişim platformu Consumidor Global'e konuşan seksoloji uzmanı klinik psikolog Silvia Sanz, "Vücudun her bölgesi cinsel istek uyandırabilir" dedi:

Ve aynı zamanda artık OnlyFans ve FeetFinder gibi sitelerde pazarlanabilir de.

Psikanalist José Ramón Ubieto, talep olduğu sürece vücudun tamamını veya bir kısmını pazarlayacak satıcıların da olacağını belirtti:

FeetFinder ayakları bir mala çevirmek üstüne kurulu. Buna para ödemeye gönüllü birileri oldukça satanlar da olacak. Bunu yapması da kolay çünkü kimse yüzünü göstermek zorunda değil, çıplaklık da barındırmıyor.

TikTok etkisi

FeetFinder trendinin yükselmesinde TikTok gibi sosyal medya platformlarının payı büyük.

Andy adında bir TikTok kullanıcısının 24 Mayıs'ta FeetFinder sayesinde kolayca para kazandığını anlattığı videosu kısa sürede 745 bin görüntülenmeye ulaştı.

Alyssa adında başka bir kullanıcının FeetFinder'dan gelir etme yollarını anlattığı videoysa 2,5 milyon kişi tarafından görüntülendi.

ABD'nin New Jersey eyaletinden Sarah isimli bir kadının FeetFinder'a annesinin ayak fotoğraflarını koyarak kazandığı parayla annesine Mercedes araba hediye ettiği anları kaydettiği videosu viral oldu.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Trendingnnow (@trendingnnow)

 

TikTok videolarının güvenilirliği şaibeli

Öte yandan FeetFinder'dan kolayca para kazandığı hakkında TikTok paylaşımı yapan çoğu kişinin aslında para karşılığında uygulamanın reklamını yaptığı ortaya çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tek bir ayak fotoğrafıyla 70 dolar kazandığını söyleyen Andy, 5 gün sonra videonun sponsorlu olduğunu belirtmek için videoya #ad şeklinde bir açıklama ekledi.

Bu durum, TikTok'taki gizli reklam sorununu bir kez daha gündeme getirdi.

TikTok kuralları gereği, kullanıcılar reklam yaptıkları her videoda bunu belirtmek zorunda. Ama bel kemiğini organik içeriklerin olduşturduğu TikTok'ta, kullanıcılar reklamlı içerikleri pek hoş karşılamıyor. Bu da platformun reklam olup olmadığı anlaşılmayan içeriklerle dolmasına sebep oluyor.

FeetFinder kurucusu Patrick Nielson, NBC News'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Tüm içerik üreticilerine videoların açıklamalarının başına #ad veya #sponsored yazmalarını söylüyoruz. Reklam olduğunu belirtmeden FeetFinder paylaşımı yapan kullanıcılardan bunu silmesini istiyoruz.

Nielson'ın bu açıklamalarına rağmen TikTok, FeetFinder'ı teşvik eden ve güvenilirliği şüpheli pek çok videoyla dolu.

TikTok konu hakkında bir açıklama yapmadı.

 

Independent Türkçe, Consumidor Global, NBC News, ESPN SWFL

Derleyen: Aylin Şener

DAHA FAZLA HABER OKU