Örümcekler rüya görüyor mu?

"Bu seğiren yüzleri ilk gördüğümde aklımı başımdan aldı çünkü kedi ya da köpeklerin rüya görmesine benziyordu"

Bilim insanları, örümceklerin REM (rapid eye movement- hızlı göz hareketi) uykusu işaretleri taşıdığını belirledi. Ancak bu yaratıkların rüya görüp görmediği ve hatta uyuyup uyumadığı bilinmiyor.

İnsanların uykusunun yüzde 20-23’lük kısmını oluşturan REM evresinde görülen rüyanın çoğu gerçekleşiyor. Köpekler ve kuşlar gibi bazı hayvanlarda da bu uyku döneminin olduğu biliniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sıçrayıcı örümceklerin bazen gece boyu baş aşağı sallandığını fark eden davranışsal ekolojist Daniela Rößler, bu hayvanları filme almaya başladı.

Videolar örümceklerin geceleri periyodik olarak gözlerinin hareket ettiğini ve bacaklarının seğirip kıvrıldığını gösterdi.

İzlenen 34 örümceğin hepsinde göz ve uzuv hareketleri, 15-20 dakikada bir meydana gelirken yaklaşık 80 saniye sürdü.

Bu, hayvanların REM uykusu yaşadığı anlamına gelebilir. Zira REM uykusu insanlarda 15-20 dakikada bir meydana geliyor ve yaklaşık 90 saniye sürüyor.

Hakemli bilimsel dergi PNAS'te yayımlanan makalenin başyazarı Rößler, "Bu seğiren yüzleri ilk gördüğümde aklımı başımdan aldı çünkü kedi ya da köpeklerin rüya görmesine benziyordu" dedi.

Araştırma ekibinde yer almayan biyolog Lauren Sumner-Rooney ise "Örümcekler gibi bizimle çok uzaktan akraba olan bir şeyde REM uykusuna bakmak fazlasıyla büyüleyici" ifadesini kullandı.

Çalışmayı yorumlayan entomolog Barret Klein de "Rüyayı nasıl tanımladığınıza bağlı olarak, örümceklerin rüya görmediğini düşünmek için hiçbir sebep yok" diye konuştu:

Muhtemel sorunlarını çözmelerine sağlayan anıların tekrarını hayal edebiliyorum.

Rößler ve ekibi, örümceklerin gerçekten uyuyup uyumadığını tespit edebilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Independent Türkçe, New York Times, Wall Street Journal

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU