Kindle cihazını istila eden albino karıncalar kitap satın aldı

Satın alınanlar arasında Asimov'un Robotlar ve İmparatorluk kitabı da yer alıyordu

Karıncaların yaklaşık 300 liraya mâl olduğu düşünülüyor (Wikimedia Commons)

Brezilyalı gazeteci Mariana Lopes Vieira, Amazon’dan aldığı e-kitap okuma cihazı Kindle’ının içine karıncaların yuva yaptığını gördü.

Cihazın her tarafını saran karıncaların şarj portunda girip çıktığı anları görüntüleyen Vieira, karıncaların kitap satın almasıyla büsbütün şaşkınlığa uğradı.
 


Vieira, basılı bir kitabı okumak için cihazını bir süreliğine kenara koymuştu. Birkaç hafta sonra kitabını bitirip Kindle’a geri döndüğünde karınca istilasıyla karşılaştı.

Olayla ilgili bir blog yazısında, karıncaların şarj portuna girdiğini ve cihazın içine yuva yaparak kullanılamaz hale getirdiğini ifade etti:

Çaresizdim! Birkaç dijital kitabım var, birçoğunun baskısı yok. Artık onları kaybettiğimi düşündüm.

Karıncaların cihazın içinde ürediğini ve albino yavruların da gün yüzüne çıktığını gören gazeteci, daha da ümitsizliğe kapıldığını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Güney Amerika kökenli, Latince adı Nylanderia fulva olan ahududu çılgın karıncalar, ısı üreten ufak yerlerde saklanma eğilimi gösteriyor.

Bu nedenle elektronik cihazlar Nylanderia fulva gibi karınca türlerine yuva olabiliyor.

Vieira, karınca istilasıyla yaşadığı şoku henüz atlatamadan e-posta kutusuna gelen bildirimlerle yeniden şaşırdı. Karıncalar cihazın üzerinde ve içinde gezinirken iki kitap satın almıştı.

Vieira, tek tıkla satın alma seçeneğini etkinleştirdiğini, yani tek bir dokunuşla karıncaların bile kitap satın alabileceğini aktardı.

Karıncaların  Isaac Asimov'un Robots and the Empire (Robotlar ve İmparatorluk) ve Eduardo Gianetti'nin The Ring of Gyges: An Ethical Fantasy (Gyges Yüzüğü: Etik Bir Fantezi) adlı kitapları satın aldığı kaydedildi.

Bu olayın ardından gazeteci cihazın tek tıkla satın alma özelliğini devre dışı bıraktı. Ancak istila nedeniyle cihazın diğer işlevlerinin çoğunun çalışmadığını tespit etti.

 

Independent Türkçe, Daily Mail, Tech Mundo

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU