Google Arama'nın özelliklerinden biri 10 yıl sonra esrarengiz şekilde ortadan kalktı

Zamanlayıcı ve kronometre özelliklerinin ikisi de Google'ın genel arama irtibat görevlisinin bu özelliklerin yokluğunu "kontrol ettiklerini" söylemesiyle birlikte ortadan kayboldu

(Unsplash)

Google Arama'nın içindeki saat görünüşe göre artık çalışmıyor.

Eskiden kullanıcılar Google'da "dakika sayacı" araması yapabiliyor ve arama motoru yerleşik bir araç vasıtasıyla geri sayıma başlıyordu. Kronometre de içeren bu özellik, 2013'te piyasaya sunulduğundan bu yana yaklaşık 10 yıldır kullanılıyor.

Ancak şimdilerde bu özellik ortadan kalkmış gibi görünüyor; Search Engine Roundtable bu özelliğin yaklaşık 18 Temmuz'dan beri olmadığını fark etti.

Şirket, görünüşe göre kişilerin yaygın araçları kullanmak için başka sitelere yönelmesini önlemek adına son yıllarda arama sonuçlarına bir dizi özellik ekledi.
 


Örneğin, "hesap makinesini" aramak, normalde sonuçların olması gereken yerde bilimsel bir hesap makinesi gösterir. Ayrıca Google, arama yaparken bu özelliklerin bulunabileceği diğer sitelere yönlendirmek yerine spor müsabakalarının sonuçları gibi bilgileri gösterir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

The Verge tarafından da belirtildiği gibi, benzer yerleşik metronom özelliği, bu kelimeyi ararken hâlâ kullanılabilir.

Bu bakımdan, özelliğin kaldırılıp kaldırılmadığını ya da kazara mı kaybolduğunu bilmek pek mümkün değildi.

Google'ın genel arama irtibat görevlisi Danny Sullivan, şirketin özelliğin yokluğunu "kontrol ettiğini" tweetleyerek bunun bilinçli bir karar mı yoksa bir hata mı olduğunu netleştirmedi.

Hâlâ bu konuyu araştırıyoruz. Çok yakında bu özelliğin geri gelmesini umuyorum fakat henüz kesin bir süre veremiyorum.

Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU