Bilim insanları en etkili flört yöntemini buldu

Bulgular, etkili flörtün büyük ölçüde evrensel olduğunu gösteriyor

Araştırmada 40 farklı flört yöntemi değerlendirildi (Pixabay)

ABD ve Norveç'ten araştırmacılar, neredeyse her zaman ve her durumda işe yarayacak flört şeklini bulmak için bir çalışma yürüttü.

Norveç'te 415 ve ABD'de 577 kişiyle yapılan anket çalışması, heteroseksüel ilişkiler arasında öne çıkan, ideal bir flört biçimine işaret etti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hakemli bilimsel dergi Evolutionary Psychology'de yayımlanan araştırma, flörtte en etkili stratejinin mizah olduğunu ortaya koydu.

Mizah her iki cinsiyet için de en etkili yöntem olarak belirlenirken, özellikle erkekler ve uzun süreli ilişki arayanlar için en faydalı strateji olarak kabul edildi.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Leif Edward Ottesen Kennair, "Katılımcılar mizahın ya da başka birini güldürebilmenin, uzun süreli ilişki arayan erkekler için en etkili yöntem olduğunu düşünüyor" dedi:

Tek gecelik bir ilişki arayan kadınlar içinse en az etkili yöntem olarak görülüyor. Ama bu şakalar her iki cinsiyet için de etkili bir flört taktiği.

New York Eyalet Üniversitesi'nden evrimsel psikolog Rebecca Burch ise şöyle ekledi:

Sadece komik olmak değil, kadınlar için aynı zamanda partnerinize komik olduğunu düşündüğünüzü göstermeniz de çok önemli.

Araştırmacılara göre flört esnasında nasıl ilerleyeceğinden emin olmayan bireyler, mizah unsurunu "araç setine" eklemeli.

Kennair, "Gülümseme ve göz teması önemli" dedi ve ekledi:

Ardından, daha gelişmiş taktikler kullanarak flört becerilerinizi bu temelden geliştirebilirsiniz.

Araştırma ekibi ayrıca, bulguların önceki araştırmalarla uyumlu olduğunu ve her iki ülkede de benzer sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Buna göre bulgular, etkili flörtün büyük ölçüde evrensel olduğunu gösteriyor.

"Bulgular, flörtle ilgili literatürden bildiklerimizle mükemmel bir uyum içinde" diyen Kennair, şöyle devam etti:

Ayrıca flört etmenin ABD ve Norveç'te büyük ölçüde aynı olduğu görülüyor.

 

Independent Türkçe, Phys.org, Science Alert

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU