Putin belgeseliyle gündem olan Oliver Stone, Rus lideri savundu: "Rasyonel, sakin ve halkının yararını düşünüyor"

ABD'yi "saldırı köpeği" diye niteleyen Oscar sahibi yönetmen, Washington'ın Çin'i de hedef alabileceğini öne sürdü

Stone, Rusya'nın "kötü adam" ABD'ninse "iyi adam" olarak gösterilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirtti (Komandir / Showtime)

Oscar sahibi ABD'li yönetmen Oliver Stone, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin'in imajının Batı medyasında çarpıtıldığını ve ABD'nin Rusya'yı istikrarsızlaştırmaya çalıştığını öne sürdü.

Stone salı günü İspayna'nın önde gelen gazetelerinden El Pais'e açıklamasında, Putin'i en son 3 yıl önce gördüğünü belirterek "Benim tanıdığım Putin'in şu anda medyanın Hitler ve Stalin'le kıyaslayarak sorumsuzca davranan ve ölüm saçan bir deli olarak yansıttığı kişiyle hiçbir alakası yoktu" dedi.

75 yaşındaki yönetmen, ABD'nin 35. Başkan John F. Kennedy'nin 1963'te uğradığı suikastı konu alan yeni belgeseli JFK Revisited: Through the Looking Glass'ı (JFK'e Yeniden Bakmak: Aynanın İçinden) tanıtmak için Barselona kentinde düzenlenen BNC Film Festivali'ne katıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Stone, Rus lider için "Benim bildiğim Putin rasyonel, sakin ve her zaman Rus halkının yararı doğrultusunda hareket eden biriydi. Rusya'nın gerçek bir evladı ve vatanseverdi fakat bu milliyetçi olduğu anlamına gelmiyor" ifadelerini kullandı.

1987 yapımı Platoon'la (Müfreze) En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan Stone, ABD'nin uzun zamandır Ukrayna'da Batı yanlısı ve Kremlin karşıtı bir hükümet kurma planı olduğunu savundu.

Ünlü yönetmen, planın amacının Ukrayna'yı Rusya'ya karşı kullanışlı bir düşmana çevirmek olduğunu ve bunun Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski yönetimiyle gerçekleştirildiğini iddia etti.

Stone, ABD'nin Rusya'yı istikrarsızlaştırıp yönetimi değiştirerek "Putin'i indirip yerine bir Boris Yeltsin daha" koymaya çalıştığını savundu.
 


Yönetmen, II. Dünya Savaşı'nda Hitler için savaşan Ukraynalıların olduğuna işaret ederken, ABD'yi bir "saldırı köpeği" diye niteleyerek sadece Rusya'yla sınırlı kalmayıp daha sonra Çin'i de hedef alabileceğini öne sürdü.

Stone, 2019'da yayımladığı ve 2015 ile 2017 arasında Putin'le yaptığı söyleşilerden oluşan The Putin Interviews (Putin Söyleşileri) adlı 4 saatlik belgeselle de gündeme gelmişti.

Belgesel ABD medyasından eleştiri toplamış, New York Times ve Washington Post gibi prestijli gazetelerde Stone'un Putin'e karşı yumuşak davrandığı ve ona meydan okuyan sorular sormadığı savunulmuştu.

Putin'in 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın 63. gününde de çatışmalar sürüyor.Independent Türkçe, El Pais, New York Times, Washington Post

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU