Putin, Batı'daki "iptal kültürünü" kınarken J.K. Rowling'i savundu

Rusya Devlet Başkanı, Batı'nın "toplumsal cinsiyet hakları konusundaki talepleri karşılamadığı için" Britanyalı yazarı "iptal ettiğini" söyledi

J.K. Rowling dünyaca ünlü Harry Potter serisinin yazarı (AFP)

Vladimir Putin, Batı'daki "iptal kültürünü" kınayan konuşmasında J.K. Rowling'i savundu.

Rusya Devlet Başkanı, Batı'nın Pyotr Çaykovski, Dmitri Şostakoviç ve Sergey Rahmaninov gibi büyük bestecilerin eserleri de dahil Rus kültürünü iptal etmeye çalıştığını öne sürdü.

Britanyalı yazarın da cinsiyet ve toplumsal cinsiyet tartışmalarındaki tutumu nedeniyle "iptal edildiğini" söyledi.

Televizyonda gösterilen konuşmasında "Eserleri tüm dünyada yayımlanan çocuk kitapları yazarı Joanne Rowling'i, sırf toplumsal cinsiyet hakları konusundaki talepleri karşılamadığı için yakın zamanda iptal ettiler" dedi.

Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şimdiyse ülkemizi iptal etmeye çalışıyorlar. Rusya'yla ilgili her şeyin aşamalı bir şekilde daha fazla ayrımcılığa tabi tutulmasından bahsediyorum.

Devlet Başkanı "iptal kültürünü" 1930'larda Nazilerin kitap yakmasına benzeterek devam etti. Putin, Nazi temasını Ukrayna'ya yönelik süregelen istila sırasında birkaç seferdir dile getiriyor.

Onların kitapları yaktığı zamana ait görüntüleri hatırlıyoruz.

Ülkemizde böyle bir şeyi hayal etmek mümkün değil ve kültürümüz sayesinde buna karşı sigortalıyız.

Ve bu bizim için, onlarca etnik gruptan temsilcilerin yüzyıllardır birlikte yaşadığı, etnik hoşgörüsüzlüğe yer olmayan anavatanımızın, Rusya'nın ayrılmaz bir parçasıdır.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU