Spotify tartışması üzerine konuşan Joe Rogan: Hayatımı zırvalayarak geçindiriyorum

Komedyen "Eğer benden aşı tavsiyesi alıyorsan, bu gerçekten benim suçum mu?" dedi

Joe Rogan'ın 2012'den bir görüntüsü (AP)

Stand-up sahnesine dönen Joe Rogan içinde bulunduğu son tartışmalardan bazılarını tiye aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Komedyen ve The Joe Rogan Experience'ın sunucusu son haftalarda özellikle aşı hakkında yanlış bilgi verme ve Spotify'da yayımlanan podcast'inde geçmişte ırkçı hakaretler kullanmasına odaklanan eleştiriler nedeniyle kamuoyunda ağır bir tepkiyle karşı karşıya kaldı.

Ayrıca Spotify, Rogan'ın podcast'i için yaptıkları özel anlaşma nedeniyle kınanmış, aralarında Neil Young ve Joni Mitchell'in de bulunduğu sanatçılar protesto amacıyla müziklerini platformdan çekmişti.

Teksas eyaletindeki Austin'de bir komedi gösterisi yapan Rogan tartışmalara değindi.

The Hollywood Reporter'a göre Rogan kalabalığa şunları söyledi:

Richard Pryor'dan bahsederken falan [Z'yle başlayan kelimeyi] kullanırdım. Bunu bağlam içinde söylerdim.

Birisi 14 yıl boyunca bu kelimeyi söylediğim her seferin bir derlemesini yapıp YouTube'a koydu ve bunun son derece ırkçı olduğu ortaya çıktı. Ben bile öyle düşündüm! Ben benim ve 'Bunu söylemeyi kes!' diyerek izledim. İmlecimi videonun üzerine getirdim ve 'Dört dakika daha mı?!' dedim.

Rogan "Yıllardır bu kelimeyi kullanmadım" diyerek devam etti.

Fakat birilerinin bu kelimeyi kullandığınızda gerçekten sinirlenip köleler tarafından üretilmiş bir telefonda tweet atması biraz tuhaf.

Rogan daha sonra ABD dışındaki cep telefonu üretim tesislerindeki çalışma koşullarından bahsetti.

Ayrıca podcast'inde aşı hakkında yanlış bilgi verdiği eleştirilerine değindi ve izleyicilere bunun kendisini "şaşırttığını" söyledi.

Hayatımı zırvalayarak geçindiriyorum, dolayısıyla bu beni çok şaşırtıyor.

Eğer benden aşı tavsiyesi alıyorsan, bu gerçekten benim suçum mu? Benim aptal fikrim kulağa daha iyi gelirken hangi aptal şeyi yapmak üzereydin?

'Televizyonda insanlara hayvan penisi yemesini söyleyen adamı biliyor musunuz? Tıp hakkında ne düşünüyor?' Size tavsiyem, tavsiyemi dinlemeyin.

Rogan ayrıca podcast'ini Spotify'dan taşıması için sağcı platform Rumble'dan gelen 100 milyon dolarlık teklifi kabul etmeyeceğini söyleyerek "Spotify anlaşılmaz bir şekilde bana saplanmış durumda, bakalım ne olacak" ifadelerini kullandı.

Bu hafta tartışmaları podcast'inde de ele alan Rogan, tepkinin "politik tetikçilik" olduğunu iddia etmişti.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/tv

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU