Mars görevine odaklanan Elon Musk sahip olduğu son evi de sattı

Musk haziranda, "Kalan son evimi satmaya karar verdim" demişti

Mars görevine yoğunlaşmayı hedefleyen Elon Musk geçen yıl Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Neredeyse tüm fiziksel varlıklarımı satıyorum. Ev sahibi olmayacağım" demişti (AFP)

SpaceX, Tesla ve Neuralink şirketlerinin CEO'su Elon Musk'ın, ABD'nin San Francisco şehrinde bir ay önce satışa çıkardığı son ev satıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mars'ın kolonileştirilmesine odaklanmak için Mayıs 2020'de tüm emlak portföyünü elden çıkaracağını söyleyen Musk, bir buçuk yıl sonra 13 Kasım'da son evine de alıcı buldu. 

Ancak satış sözleşmesinde şarta bağlı bir madde yer aldığı belirtildi. Bu da ilk teklif kabul edilse de belirli koşulların yerine getirilmediği durumda Musk'ın satıştan çekilebileceği anlamına geliyor. 

Teknoloji girişimcisi ilk olarak temmuzda evin satışı için "sahibinden" ilanı vermişti. İlana göre muhtemel alıcıların aracılar yerine doğrudan Musk'la iletişim kurması gerekiyordu. 

The New York Post'un ismini vermediği bir kaynağa dayandırarak aktardığına göre kimse Musk'a ulaşamadığı için ev aylarca satılamamış. 

Musk, 10 yatak odalı 16 bin metre karelik "körfez manzaralı" evi 2017'de 23,3 milyon dolara (yaklaşık 238 milyon TL) satın almıştı. 2020 baharında 35 milyon dolardan (yaklaşık 356 milyon TL) piyasaya çıkan ev halihazırda 31,99 milyon dolar (yaklaşık 325 milyon TL) değerinde. 

 

nypost.jpg
Musk'ın sattığı son mülk Kaliforniya eyaletinde bulunuyor (Realtor.com/The New York Post)

 

Dünyanın en zengin ismi Musk bu tür maddi varlıklarının çok fazla dikkat dağıttığını ve esas olarak Mars'a gitmek ve "Dünya için sürdürülebilir enerji üzerinde çalışmak" gibi daha yüksek hedefleri olduğunu belirtmişti. 

Hillsborough semtindeki konut 11 Ekim'de tekrar piyasaya çıkmadan önce eylülde kısa süreliğine piyasadan çekilmişti. 

 

nypost2.jpg
Mülkte havuz ve yürüyüş yolları mevcut (Realtor.com/The New York Post)

 

Musk haziranda paylaştığı tweette, "Kalan son evimi satmaya karar verdim" demiş ve mülkü "büyük bir aile" için "özel bir mekan" diye tanımlamıştı. 

 

 

Teknoloji girişimcisinin toplamda 100 milyon dolarlık (yaklaşık 1 milyar TL) emlak satışı yaptığı tahmin ediliyor.

 

Independent Türkçe, The New York Post, Business Insider

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU