Kraliçe Elizabeth "konuşup icraata geçmeyen" liderlerin "sinirini bozduğunu" söyledi

Kraliçenin "Kimlerin geleceğini hâlâ bilmiyorum, hiçbir fikrim yok" dediği duyuldu

Kraliçe II. Elizabeth, 1952'den beri Birleşik Krallık'ın hükümdarı (Reuters)

Cardiff'te Galler Parlamentosu'nun (Senedd) açılışına katılan Kraliçe, yaklaşan Cop26 iklim konferansına katılma taahhüdünde bulunmadıkları için dünya liderlerine karşı hissettiği rahatsızlığı ifade ederken duyuldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Senedd Başkanı Elin Jones ve gelini Cornwall Düşesi'yle konuşan hükümdar, "konuşup icraata geçmeyen" kişilerin kendisini "sinirlendirdiğini" söyledi.

95 yaşındaki Kraliçe'nin yorumları bir Daily Mail muhabirinin telefonuyla aldığı kayda yansıdı.

Kraliçe, Galler Prensi ve Cambridge Dükü'yle birlikte katılacağı COP26'ya atıfta bulunarak "Olağanüstü, değil mi? COP hakkında her şeyi duydum, kimlerin geleceğini hâlâ bilmiyorum, hiçbir fikrim yok" diye konuştu.

Konuşurken eldivenli elleriyle jestler yapan Kraliçe, "Biz sadece kimlerin gelmeyeceğini biliyoruz. Konuşup icraata geçmedikleri zaman gerçekten sinir bozucu oluyor" diye ekledi.

Jones yanıtladı:

Kesinlikle. İcraat zamanındayız ve torununuzun [Cambridge Dükü] bu sabah televizyonda uzaya gitmenin bir anlamı yok, Dünya'yı kurtarmalıyız dediğini gördüm.

Bunun üzerine Kraliçe gülümsedi, ardından "Evet, okudum" dedi.

Prens William, BBC'nin Newscast podcast'inin bir bölümünde yer almış ve Amazon'un kurucusu Jeff Bezos ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk'ın da aralarında bulunduğu dünyanın en zengin iş insanlarından bazılarının uzay yolculuğu konusundaki mevcut acelesini eleştirmişti.

Kıdemli kraliyet mensubu şöyle demişti:

Dünyanın en büyük beyin ve zihinlerinden bazılarının gidip yaşayacak bir sonraki yeri bulmaya çalışmaya değil, bu gezegeni tamir etmeye odaklanmış olması gerekiyor.

Kraliçe'nin yorumları, birkaç dünya liderinin 31 Ekim'de başlayıp iki hafta boyunca sürmesi planlanan iklim değişikliği müzakereleri için Glasgow'a gelip gelmeyeceklerini teyit edememesi üzerine geldi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, tutumlarını netleştirmeyi reddetti. Avustralya Başbakanı Scott Morrison daha önce Kovid-19 korkuları nedeniyle emin olamadığını söylemişken daha sonra katılacağını doğruladı.

Vladimir Putin şu anda toplantıya katılmayanlar listesinde yer alıyor fakat Rusya Devlet Başkanı'nın yerine bir elçi gönderebileceği düşünülüyor.

The Times, Britanyalı diplomatların Boris Johnson'a Şi Cinping'in katılmayacağını söylediğini ve bunun, Pekin'in sorumluluk üstlenmesi konusunda soru işaretleri yarattığını bildirdi. Fakat gazete aynı zamanda Britanya hükümetinden bir yetkilinin Şi'nin bir süredir yurtdışına çıkmadığına işaret ettiğini de aktardı. "Kimin geleceğine takılmak yerine Çin'in ne yaptığını görelim" ifadeleri kullanıldı.

Buckingham Sarayı yorum talebine hemen dönüş yapmadı.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/climate-change/news

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU