Kasesi yaklaşık 1200 liraya satılan tereyağı, dünyanın en iyi yiyeceklerinden biri seçildi

Tereyağında ıstakoz, yengeç ve havyar gibi lüks malzemeler bulunuyor

Ridiculous No55 tereyağı (Chris Mair/Sublime Butter)

95 sterline (yaklaşık 1150 TL) satılan bir Britanya tereyağı, dünyanın en iyi yiyeceklerinden biri ilan edildi.

Bir aile işletmesi olan Sublime Butter, Britanya Adaları ıstakozu, Devon yengeci, rezene, limon ve havyar içeren yeni bir sürülebilir tereyağı üretti.

Ridiculous No55 adlı lüks tereyağı, Guild of Fine Food (GFF) dergisinin En İyi Lezzet Ödülleri’nde (Great Taste Awards) üç yıldız kazandı.

En İyi Lezzet Ödülleri, 500’den fazla şef, yemek eleştirmeni ve perakendeciden oluşan ve dünyanın dört bir yanından en iyi yiyeceklere bir, iki ya da üç yıldız veren bir heyet tarafından değerlendiriliyor. 

Ridiculous No55, bu yıl üç yıldız kazanan 218 yiyecekten biri.

Yeni buluşlarının satışa çıkarıldığını 3 Ekim Pazar günü Instagram’dan duyuran Sublime, tereyağının esin kaynağının Birtanya kıyıları olduğunu söyledi.
 


Tereyağı üreticisi şöyle ekledi: 

Elle dövülen bu tereyağı her bakımdan mükemmel derecede dengeli olabilir fakat yine de Ridiculous (gülünç). Dünyada bunun gibi başka tereyağı yok.

Süpermarketlerde satılan standart tereyağlarının aksine, Sublime’ın Ridiculous No55’i folyo ambalajla veya plastik bir kapta satılmıyor. Bunun yerine İtalya’da sınırlı sayıda üretilen el yapımı tereyağı kasesinde servis ediliyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sublime’ın kurucusu Chris Mair, The Independent’a tereyağının yapımının 24 ila 36 saat arası vakit aldığını söyledi.

En İyi Lezzet Ödülleri’nde üç yıldız kazandığımız için çok gururluyuz. Değerlendirmeye giren ürünlerden sadece yaklaşık yüzde 1’i üç yıldız kazanıyor ve tereyağımızın en iyiler arasında olduğunu bilmek harika.

GFF’nin jüri heyetindeki bir uzman, tereyağını “heyecan verici, yenilikçi bir ürün” olarak tanımladı.

Oturup yanında ekmek veya bisküvi olmaksızın kaşıklar dolusu yemek istediğinizde o tereyağının iyi olduğunu söyleyebilirsiniz.

Tereyağı, ağızda harika bir his bırakacak şekilde mükemmel çırpılmış. Tıpkı limon gibi, rezene de ince bir zevk bırakarak ağza geliyor ve kabuklu deniz ürününün büyük parçaları genel lüks hissini daha da artırıyor.

Bu yıl En İyi Lezzet Ödülü kazanan diğer yiyecekler arasında Yunanistan’dan bir mandalina marmelatı ve Singapur’da toplanmış ham, iğnesiz arı balı var. 

Mair, Sublime’ı etin tadını bastırmayacak bir biftek çeşnisi üretme amacıyla 2019’da kurmuş.

Son 12 yıldır bir biftek lokantası işletiyordum ve harika biftek restoranlarına ve müthiş etlere rağmen etin çeşnilendirilmesinde pek gelişme olmadığını fark ettim.

Bir şef tuttum ve bazı lezzetler yarattık. Sonra çeşnili bir tereyağı yaptık ve evreka anı yaşadık. Bunu daha önce kimsenin yapmamasına inanamadık.

Ridiculous No55, aralıkta teslim edilmek üzere sipariş edilebiliyor.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU