Çocuklar süt zannedip içince çikolatalı biranın sonu geldi

Avustralya'da komisyon, biranın reklam ve dağıtımını yasakladı

Şirketin ambalaj değişikliğine gidip biranın üretimine devam edip etmeyeceği henüz belli değil (Facebook/Alibaba.com)

Avustralyalı bir yerel bira üreticisinin çıkardığı çikolatalı biranın dağıtımı, bir çocuğun içeceği çikolatalı sütle karıştırıp içmesi üzerine yasaklandı.

Howler adlı şirket tarafından üretilen birada, Avustralya'da yaygın şekilde kullanılan Nestle'nin Milo adlı çikolata ve malt tozu bulunuyor.

Milo, genelde sıcak çikolata ya da çikolatalı süt yapımında tercih edilen bir ürün.

Howler's Choc Milk adıyla piyasaya sürülen biranın ambalajıysa, Nestle'nin çikolata tozunun ambalajına epey benziyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Söz konusu benzerlik, birayı satın alan bir ailenin çocuğunun, alkollü içeceği çikolatalı süt sanıp içmesiyle şirketi zor durumda bıraktı.

Alkollü içeceklerin dağıtımından sorumlu Victoria eyaleti komisyonu, haziranda ailenin şikayeti üzerine şirketin ambalajını değiştirmeden ürüne dair herhangi bir promosyon ya da reklam yapmasını yasakladı.

Komisyon, şirketin ürününün reşit olmayan kişileri alkollü içeceklere özendirici nitelikte olduğunu belirterek, bunun yürürlükteki kuralları ihlal ettiğini söyledi. Kurala uyulmaması halinde 20 bin Avustralya doları (yaklaşık 125 bin TL) tutarında ceza uygulanabilir.

Victoria eyaletinin Güney Gippsland bölgesinde kurulu yerel şirket ise henüz karara ilişkin bir açıklama yapmadı.Independent Türkçe, NZ Herald, The Register

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU