Tinder'dan çevrimiçi tacize karşı yeni uygulama: "Emin misin?"

Ön denemelerde yeni özelliğin, rahatsız edici ifadelerin yer aldığı mesajları yüzde 10 azalttığı gözlemlendi

Tinder 8 farklı dilde, 196 farklı ülkede kullanılıyor (Reuters)

Çöpçatanlık uygulaması Tinder, çevrimiçi tacizi engellemek için yeni bir güncelleme getiriyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Emin misin?" (Are Your Sure? -AYS) adlı özellik, bir yapay zeka aracılığıyla uygulama üzerinden yapılan mesajlaşmalarda kullanılan uygunsuz ifadeleri tespit ederek mesajı yazan kişiye yazdıklarını göndermeden önce bir kez daha gözden geçirmesini söylüyor.

Tinder'ın perşembe günü yaptığı duyuruda, "Yapay zeka geçmişte kullanıcıların şikayet ettiği mesajlaşmalardaki ifadeleri baz alıyor, zamanla gelişip daha da etkili hale gelecek" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "AYS, yapay zeka sayesinde mesajı gönderen kişiye yazdıklarının rahatsız edici olabileceğine dair önceden uyarıda bulunarak, mesajı göndermeden tekrar düşünmelerini istiyor" dendi.

Tinder'ın sahibi Match Group'tan Tracey Breeden, "Doğru şekilde yapılan bir müdahale, davranışları değiştirme ve herkesin kendisi gibi olabileceğini hissettiği bir topluluk inşa etme açısından gerçekten çok anlamlı" ifadelerini kullandı.

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin istatistiklerine göre 2020'de Amerikalıların yaklaşık yüzde 40'ı çevrimiçi tacize uğradığını söyledi.

Yazılımın ön denemelerinde AYS'nin incitici ya da saldırgan ifadelerin yer aldığı mesajların kullanımını yüzde 10 oranında azalttığı gözlemlendi.

Tinder geçen yıl da "Bu seni sinirlendiriyor mu?" (Does This Bother You?) adlı bir yapay zeka tabanlı özellik getirmişti. Bu özellikle kullanıcılar rahatsız edici buldukları mesajları şikayet ederek bir filtreleme oluşturabiliyorlardı.

Yazılımcılar bu özelliklerle çöpçatanlık uygulaması üzerinden yaşanabilecek sözlü saldırıların sayısını uzun vadede azaltmayı amaçlıyor.Independent Türkçe, Mashable, Hypebeast

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU