İslami Cihad'ın komutanlarından Ebu'l Ata'ya suikast

İsrail ordusu, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail Gizli Servisi Şin Bet ile ortaklaşa düzenlediğimiz saldırıda Gazze’de İslami Cihad'ın komutanı Beha Ebu'l Ata’yı hedef aldık" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: AA

İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nin önde gelen komutanlarından Beha Ebu'l Ata, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde İsrail ordusunun düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybetti.

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Gizli Servisi Şin Bet ile ortaklaşa düzenlediğimiz saldırıda Gazze’de İslami Cihad'ın komutanı Beha Ebu'l Ata’yı hedef aldık." denildi. 

Saldırıya İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından onay verildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

İslami Cihad'ın Gazze'deki faaliyetlerinin çoğunu fiiliyata geçiren Ebu'l Ata'nın saatli bir bomba gibi olduğu, İsrail vatandaşlarını ve askerlerini hedef alan operasyonlara doğrudan katıldığı tespit edilmiştir.

Açıklamada, "Ebu'l Ata'nın ayrıca geçen yıl Gazze'den başlatılan sabotaj eylemlerinin çoğundan, 25 Ağustos 2019'da Sderot festival alanı ile 1 Kasım 2019 tarihinde Sderot'a roket atılmasından" sorumlu olduğu savunuldu.

Kudüs Seriyyeleri suikastı doğruladı

Kudüs Seriyyeleri ise yaptığı yazılı açıklamayla, saldırıda Ebu'l Ata ve eşinin öldüğünü ifade etti ve tüm birliklerde teyakkuz haline geçildiğini kaydetti.

Açıklamada, saldırıya verilecek karşılığın sınırsız ve İsrail'in işlediği suç kadar büyük olacağı vurgulandı.

Kudüs Seriyyeleri ayrıca Ebu'l Ata suikastına cevaben Sderot, Aşdod, Kudüs ve El-Hadira kentlerine roket saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Konuyla ilgili İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise Gazze'nin doğusundaki saldırıda biri kadın 2 kişinin öldüğünü, 2 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Saldırının ardından hem İslami Cihad hem de Gazze'deki rakibi Hamas İsrail'e karşılık vereceklerini duyurdu. 

İsrail gazetesi Haaretz'in aktardığına göre, İslami Cihad güçlerine 'genel seferberlik' çağrısı yaptı ve "Mücadeleyi sürdürmeye söz veriyoruz ve yanıtımız şüphesiz Siyonist yapıyı temellerinden sarsacak" dedi.

Hamas da  "İsrail'in işlediği suça sessiz kalamayacağız, direniş güçleri buna aynı şekilde karşılık verecek" dedi. 

Şam'da İslami Cihad yetkilisine saldırı

Suriye resmi haber ajansı SANA ise El Ata'nın öldürüldüğü sıralarda İslami Cihad örgütünün üst düzey isimlerinden Ekrem El Acuri'nin başkent Şam'ın Mezze bölgesindeki evine İsrail hava saldırısı olduğunu duyurdu.

SANA saldırıda 2 kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı. 

Saldırıda El Acuri'nin oğlunun yaşamını yitirdiği açıklandı. Associated Press'in aktardığıan göre, İslami Cihad yaptığı açıklamada El Acuri'nin saldırıdan kurtulduğunu ilan etti. 

aaaa.JPG
Fotoğraf: Twitter @drhubeybunal

İslami Cihad bu saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarken, İsrail bu saldırıyla ilgili açıklama yapmadı. 

Gazze’ye yakın bölgelerde roket sirenleri çaldı

Ebu'l Ata suikastının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın yerleşim bölgelerinde alarm verildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, başta Aşdod kenti olmak üzere Gazze’ye yakın birçok bölgede roket sirenlerinin çaldığı ifade edildi.

Gazze’den atıldığı belirtilen roketler nedeniyle can kaybı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Gazze'de Hamas'ın idaresindeki hükümetten yapılan açıklamada ise İsrail'in saldırısı nedeniyle tüm hükümet binalarında olağanüstü hal ilan edildiği ve bir sonraki emre kadar okulların tatil olacağı duyuruldu.

Gazze'ye ticari mal girişinden sorumlu Raid Futuh ise İsrail'in Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nın kapatıldığını Filistin tarafına bildirdiğini açıkladı.

İsrail Güvenlik Kabinesi Gazze’yi görüşecek

İsrail Güvenlik Kabinesinin Ebu'l Ata suikastı ve bölgedeki son gelişmeleri görüşmek üzere yerel saatle 09.00’da toplanacağı bildirildi.

Öte yandan İsrail radyosunda yer alan habere göre de üst düzey İsrailli yöneticilere basına konuşmamaları uyarısı yapıldı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU