AİHM, Berkin Elvan'ın ailesinin şikayetinde Türkiye’yi mahkum etti

"Gezi olayların sembolü" haline gelen Berkin Elvan'ın anne, baba ve kardeşleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açtığı davayı kazandı

AİHM, Berkin Elvan ailesinin şikayetinde Türkiye’yi mahkum etti / Fotoğraf: Reuters

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 'Gezi olaylarının sembolü' haline gelen 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ailesinin açtığı davada Türkiye’yi mahkum etti.

AİHM, ailenin başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkıyla ilgili 2 maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

 

Berkin Elvan
Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan / Fotoğraf: Twitter

 

"Sorumlular ile ilgili etkili soruşturma yapılmadı"

AİHM gerekçeli kararında, Berkin’nin ölümüyle ilgili Türkiye’de yetkililerin sorumlularla ilgili "etkili bir soruşturma yapmamasının" insan hakları ihlali teşkil ettiği görüşüne vardı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkıyla ilgili 2.maddesin usul uyarınca ihlal edildiğine hükmeden Strasbourg Mahkemesi, ölümle ilgili zamanın İstanbul emniyet müdürü ve valinin sorumluluklarıyla ilgili Türk yetkililerin etkili bir soruşturmayı gerçekleştirmediği görüşüne vardı.

Başvuru sahiplerinin ölüme neden olan polis görevlisinin daha ağır bir mahkumiyetle cezalandırılması yolundaki şikayetiyle ilgili Türkiye’de duruşmaların devam ettiği ve iç hukuk yollarını tüketilmediğine karar veren AİHM, bu konuda şu anda bir karar veremeyeceğini bildirdi.

 

Euronews
 

DAHA FAZLA HABER OKU