Erdoğan: 14 Mayıs'ta bunlara öyle çakalım ki bir daha bellerini doğrultamasınlar

CHP'nin "Yeter söz milletindir" sloganını parti binasına asmasına tepki gösteren Erdoğan, "O slogan Menderes'ten sonra bize aittir" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın Atatürk Kent Meydanı'nda toplu açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

Konuşmasında 1960'daki askeri darbe sonrası idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes'i anan Erdoğan, "Menderes'le birlikte 592 kişinin aylar boyunca demokrasi ve adalet tarihimize yüz karası olarak geçecek nobranlıkla yargılandığı Yassıada'yı biliyorsunuz. Bu yeri aldık Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirdik. CHP'den farkımız bu. Yandaşlarından farkımız bu. Yargılamanın yapıldığı salonu da müze haline dönüştürdük" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Program diye sundukları metinlerin çoğu bizim tarafımızdan yapılmış işler"

Konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve 6'lı Masa'yı eleştiren Erdoğan şöyle devam etti:

14 Mayıs, Bay Kemal'in "Bay bay Kemal" olacağı gündür. Efendilerinin emriyle kurdukları masadan yeniden tarihe yüz karası olarak geçecek işler yapmanın peşindeler. Program diye sundukları metinlerin çoğu ya bizim tarafımızdan 20 yılda yapılmış ya da yapılmakta olan işler. Kalan başlıklar da bu ülkenin tüm kazanımlarını yok ederek efendilerinden aferin almak için güvensizliğin, istikrarsızlığın sembolü eski Türkiye'yi hortlatmaktan ibarettir.

Bunlar hazırladıkları program için Avrupa bize aferin diyecek diye övünenler, iplerinin emperyalist sömürgecilerin elinde olduğunu da ikrar ediyor. Biz hayatımızın her döneminde bilhassa da son 20 yıldır her alanda emperyalist sömürgecilere karşı mücadele vererek ülkemizi bugünkü seviyesine getirdik. Bugün de bizim ve ülkemiz aleyhinde yürütülen kampanyaların çoğu yalan ve iftira üzerine kurulu saldırıların sebebi özgür Türkiye'nin yolunu açtığımız içindir. Aydın'dan bir kez daha meydan okuyorum. Türkiye'nin ayağına tekrar prangalar vurmayı başaramayacaksınız. Milletimizin kazanımlarını elinden almayı başaramayacaksınız. 2023 hedeflerine engel olamadığınız gibi Türkiye Yüzyılı'nın inşasının önüne geçmeyi de başaramayacaksınız.

"Yeter söz milletindir" tepkisi

Muhalefetin "Yeter söz milletindir" sloganı kullanmasını eleştiren Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu kastederek "Hangi yüzle kalkıp da utanmadan Menderes'e ait olan "Yeter söz milletindir" ifadesine çöküyor. Ne yüzsüzsün ya. Bunu bir de partisinin binasına asıyor. Bay Kemal, rahmetliden sonra slogan bize aittir. Bunlarda yüz yok ki. 14 Mayıs'ta bunlara öyle çakalım ki, bir daha bellerini doğrultamasınlar" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU