Tolga Şardan: İsmail Çataklı'nın kardeşinin dosyası nereden çıktı?

"Osman Çataklı hakkındaki MASAK ihbarının işlem yapılmayarak 'açık tutulması'nın anlamlı bir açıklaması vardır kanımca"

Fotoğraf: AA

T24 yazarı Tolga Şardan, İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı’nın kardeşi Osman Çataklı hakkındaki FETÖ ihbarının MASAK tarafından yapıldığını yazdı. Şardan’ın iddiasına göre Osman Çataklı’nın FETÖ ile iltisakı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2018 yılından beri biliniyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Tolga Şardan’ın “İsmail Çataklı’nın kardeşinin dosyası nereden çıktı?” başlıklı köşe yazısının öne çıkan satırları şöyle:

Osman Çataklı hakkındaki ihbar, Bank Asya konusunda araştırmalar yürüten Mali Suçları Araştırma Kurulu’nca (MASAK) tespit edilerek “gizli” koduyla İçişleri Bakanlığı’na gönderilen bir evrak. MASAK raporlarıyla pek çok kamu görevlisi hakkında adli ve idari işlem yapılmasına rağmen, Osman Çataklı hakkındaki MASAK ihbarının işlem yapılmayarak “açık tutulması”nın anlamlı bir açıklaması vardır kanımca!

Olayı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarından araştırırken - şimdi bunu yazınca Soylu, ekibine kaynaklarımın tespiti talimatı verecektir. Peşinen söyleyim, bulmaları mümkün olmayacak - ilginç bir bilgiye daha ulaştım.

Aynı zamanda Bakan Soylu’ya da yakın bir kaynağımın aktardığı bilgiye göre; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiği dönemde İçişleri Bakanlığı’nda yeni yapılanma çalışmaları sırasında, daha önce müsteşar yardımcısı olan Çataklı, kardeşinin durumunu Bakan Soylu’ya aktardı.  

Kendisine görev verilmemesi halinde durumu makul karşılayacağını bildirdi. Ancak Soylu, Çataklı ile çalışmaya devam edeceğini bildirdi. Halen de çalışmaya devam ediyor zaten.

Soylu, 9 Temmuz 2018’den itibaren yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde Çataklı’yı bakan yardımcısı yaptı.

Burada ilginç bir tablo karşımıza çıkıyor. 2018’de Çataklı’nın durumunu Soylu’ya aktardığını dikkate alırsak aslında Osman Çataklı’nın FETÖ iltisakının açıklandığı gibi 2019’da değil, daha öncesinden bilindiği anlaşılıyor.

Ama biz yine de Soylu’nun verdiği 2019 tarihini esas alalım. Devlet, tüm kurumlarıyla FETÖ’yle mücadeleye devam ediyor. Torpilliler hariç!

 

T24

DAHA FAZLA HABER OKU