Ukrayna'nın diplomatik misyonlarına hayvan gözleri içeren paketler gönderildi

Nikolenko bugün Macaristan, Hollanda, Polonya, Hırvatistan ve İtalya'daki elçiliklere; Napoli ve Krakow'daki başkonsolosluklara ve Brno'daki konsolosluğa da "kanlı paketler" gönderildiğini açıkladı

Fotoğraf: Reuters

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, ülkesinin yurtdışındaki büyükelçilik ve konsolosluklarına hayvan gözleri içeren mesajlı zarflar gönderildiğini bildirdi.

Ukrayna'nın büyükelçilik ve konsolosluklarına yönelik gelen tehditlere ilişkin açıklama yapan Nikolenko, İspanya'daki saldırının ardından ülkesinin Macaristan, Hollanda, Polonya, Hırvatistan ve İtalya'daki büyükelçilikleri, Napoli (İtalya) ve Krakov (Polonya) başkonsoloslukları ile Brno'daki (Çek Cumhuriyeti) konsolosluğa kanı andıran bir sıvı içinde bekletilmiş paketlerin gönderildiğini kaydederek, belirgin bir rengi ve kokusu olan paketlerde hayvan gözlerinin bulunduğunu ve bu mesajların anlamını incelediklerini belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nikolenko, Ukrayna'nın Vatikan Büyükelçisi konutunun girişinin tahrip edildiğini, Kazakistan'daki büyükelçiliğin daha sonra doğrulanmayan bir bomba saldırısı ihbarı aldığını aktararak, ABD'deki büyükelçiliğin Ukrayna hakkında eleştirel bir makalenin fotokopisinin yer aldığı bir mektup aldığını, diğer zarflar gibi bu zarfın da bir Avrupa ülkesi topraklarından diğer zarflarla aynı anda geldiğini belirtti.

Nikoleno, Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba'nın talimatıyla, Ukrayna'nın tüm büyükelçilik ve konsolosluklarının güçlendirilmiş güvenlik önlemleri uygulamasına geçtiğini kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da, Madrid'deki Ukrayna elçiliğine hayvan gözleri içeren bazı "kanlı paketler" gönderildiğini ve binanın İspanyol polisi tarafından kordon altına alındığını açıkladı.

Bu hafta İspanya'da, Ukrayna'nın Madrid'deki elçiliğinin de aralarında bulunduğu altı kuruma patlayıcı madde içeren zarflar gönderilmişti.

Patlayıcı madde içeren zarfların diğer alıcıları ABD elçiliği, Başbakan Pedro Sanchez, savunma bakanı, bir silah üreticisi, bir hava üssü ve bir uydu merkezi olmuştu.

 

Independent Türkçe, AA, Reuters
 

DAHA FAZLA HABER OKU