Özgür Özel: Adaylık konusunda ufacık bir sorun olsa Kemal Bey talepkâr olmak yerine fedakârlığı seçer

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Siyasetteki genel akışa göre CHP’nin içinde Genel Başkan’ın adaylığı konusunda neredeyse tam mutabakat var. Ancak kararı 6’lı Masa verecek" diye konuştu

Fotoğraf: Sosyal medya

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hürriyet yazarı Hande Fırat'a açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin "Türkiye'nin Yüzyılı"  vizyonunun CHP’nin iki sene önce ilan ettiği ‘'İkinci Yüzyıl'a Çağrı’ beyannamesinin "doğrudan kopyası olduğunu" savunan Özel "Hepimiz aynı gemideyiz diyorlar ama düne kadar düşman hukuk uyguluyorlardı. Seçimlere 7 ay kala 20 yıldır yaptıklarını, özellikle de son 7 yıldır yaptıklarını bir söylemle değiştirdiklerine inandırmaları o kadar kolay değil" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özel, "6’lı Masa iktidar olursa ne yapacak? Hesaplaşma mı yoksa helalleşme mi devrede olacak?" sorusuna şu yanıtı verdi:

İntikam almayacağız. CHP, sosyal demokrat ve kurucu parti olduğu için zaten yapısal olarak intikam almaz. Cumhuriyet’i birlikte kurduklarımızın torunlarına vatan haini diyecek halimiz yok. Bir hesap görülecekse kanun dışı işler yapanlar şahsen bunun hesaplarını verecekler. Aileleri, yakınları, çevreleri değil.

"Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu tercih etmiyor, ondan çekiniyor"

Özel, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun olası adaylığı hakkında şunları söyledi:

Kemal Bey’in pek çok açıklaması kişisel adaylık talebi olarak okunuyor oysa CHP’nin iktidar talebi olarak okunması lazım. Siyasetteki genel akışa göre CHP’nin içinde Genel Başkan’ın adaylığı konusunda neredeyse tam mutabakat var. Ancak kararı 6’lı Masa verecek. Kemal Bey ufacık bir sorun olsa talepkâr olmak yerine fedakârlığı seçer. İktidar ve yakınları ‘Aday niye belirlenmiyor?’ diye soruyorlar. Cumhur İttifakı bundan niye rahatsız? Acele ettiriyorlarsa, belirlemeyerek iyi bir şey yapıyoruz. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu tercih etmiyor, ondan çekiniyor.    

 

Söyleşinin tamamını BURADAN okuyabilirsiniz

 

 

Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU