Özgür Özel: Ömürleri, bugün terörist olduğu ortaya çıkanlarla aşna fişne geçenlerin bize söyleyecek lafı yok

CHP Grup Başkanvekili Özel, "Soylu hani ayakkabı numarasını biliyordu, bütün teröristlerin? Hani kafalarını çıkaramıyorlardı? Hani Soylu, bunların burunlarındaki kılı takip ediyordu? Nasıl oluyor da geliyorlar, evlatlarımızı vuruyorlar?" diye konuştu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi / Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mersin'deki polisevine terör saldırısı düzenleyen Dilşah Ercan'ın adının CHP’nin 2012 yılında hazırladığı 'Tutuklu Gazeteciler Raporu'nda geçmesine ilişkin açıklama yaptı. 

Özel, “Ömürleri, bugün terörist olduğu ortaya çıkanlarla aşna fişne geçenlerin bize söyleyecek lafı yok. Mehmet Dişli’nin hesabını Hulusi Akar’dan sorma, Zekeriya Öz’ün hesabını Tayyip Erdoğan’dan sorma, Akın Öztürk’ün hesabını YAŞ’taki AK Partililerden sorma; CHP’ye Allah’ın cezası bir katilin hesabını sor. Herkes aklını başına alacak. O kadar bedava değil” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Özel konuşamasına "Mersin'deki saldırıda hayatını kaybeden Sedat Gezer Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralı diğer arkadaşımızın ve bir vatandaşımızın da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını temenni ediyoruz. Bu saldırıyı gerçekleştiren bölücü terör örgütünü, PKK’yı kınıyoruz" ifadeleriyle başladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"188 gazetecinin ismi var bu raporda"

Dilşah Ercan'ın adının CHP’nin 2012 yılında hazırladığı 'Tutuklu Gazeteciler Raporu'nda geçmesine değinen Özel şunları kaydetti:

Rapor 2012 yılı, oluşturuş şeklini hepiniz biliyorsunuz. CHP, adı bilinen tutuklu gazetecileri cezaevinde ziyaret ediyor. Ancak, basın kartı olan, gazeteci olarak içeride olduğu bilinen toplam 71 kişiye de mektup yazıyor. Adınız, soyadınız, çalıştığınız dergi ve faaliyetiniz, varsa uğradığınız hak ihlalleri... Toplam 188 gazetecinin ismi var bu raporda. Bunun içinden şu anda Meclis’te üç milletvekili var. Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal da geçen dönem bizim milletvekilimizdi, bu raporda. Bu raporda Tuncay Özkan var, Mustafa Balbay var, Hikmet Çiçek var, Yalçın Küçük var… Nedim Şener var, Barış Pehlivan var, Barış Terkoğlu var; var oğlu var. Savcılıklarda soruyorlar ya ‘Göreviniz?’ ‘Gazeteciyim’ diyenlere ve bunu ispat edenlere mektup yazmışız. ‘Nerede çalıştın, ne yaptın, suçun ne’ diye… 2012 yılında buna gelen cevaplardan bir tanesini, ‘CHP’nin raporunda adı geçen birisi, şimdi terörist. 

"Sonra Erdoğan çıkacak, ‘Rabbim, milletim beni affetsin' bu pisliklerden, hepsinden kurtulacak"

Eski Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'yu hatırlatan Özel "Ey AK Partililer, ey Süleyman Soylu. 2012’de Mehmet Baransu, baş tacı bir gazetecinizdi. Bugün Silivri’de müebbet hapis, terörist. Ne diyeceğiz, Mehmet Baransu’ya? Ekrem Dumanlı, firari terörist. Baş tacıydı. Ayırdığı koltuğa oturuyordunuz Türkçe Olimpiyatları’nda. Ey utanmazlar, CHP’ye bunu söyleyecek haddi bulan ve hudutlarını aşanlar. Örneğin Zekeriya Öz, o tarihin en itibarlı savcısı, bugün terörist. YAŞ üyesi olarak en yüksek rütbeli darbeci Akın Öztürk, bugün terörist. Mehmet Dişli; kardeşi yurt dışında Türkiye’yi temsil ediyor, halen daha. Ama Hulusi Akar’ın en yakını, 12 sene hiç ayırmıyor yanından. O gece darbeci, şimdi terörist. Sonra Recep Tayyip Erdoğan çıkacak, ‘Rabbim, milletim beni affetsin.’ Bu pisliklerden, hepsinden kurtulacak" diye konuştu.

Özel şöyle devam etti:

188 gazeteci ismi içinde adı geçmiş, CHP’den 11 yıl önceki raporun hesabını soracaksınız, öyle mi? Terbiyesizliğin lüzumu yok, hadsizliğin lüzumu yok. 11 yıl önceki kişinin, bugün terörist olacağını bileceksin de onunla temas edeceksin, falan. Rezalete bak. Ömürleri bugün terörist olduğu ortaya çıkanlarla aşna fişne geçenlerin bize söyleyecek lafı yok.

"Soylu hani ayakkabı numarasını biliyordu, bütün teröristlerin?"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 24 Mayıs'ta "Başkomutanımıza tekmilimdir, Amanos Dağları’nda bir tane terörist kalmadı"ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaptığını anımsatan Özel, " Şimdi; Amanoslardan sızan terörist, gitmiş polis merkezine saldırıda bulunmuş. Kardeşim, temizlemediysen, nasıl gelip tekmil veriyorsun. Orada terörist var, Mersin’de terörist var, Amanoslarda terörist var. Sen böyle bir teröriste yok dersen, meydan okuyoruz dersen tam kökünü kazımadıysan, başımıza bu geliyor. Hani AK Parti? Bu Süleyman Soylu; görevden alıp alıp alamadığınız Süleyman Soylu hani ayakkabı numarasını biliyordu, bütün teröristlerin? Hani kafalarını çıkaramıyorlardı? Hani Süleyman Soylu, bunların burunlarındaki kılı takip ediyordu? Nasıl oluyor da geliyorlar, evlatlarımızı vuruyorlar?" diye konuştu.

 

 

 

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU