Kızılderililer emektar katil balina Lolita'yı 50 yıldır esir tutan akvaryuma dava açıyor

Lummi yerli halkı “akrabalarının” izinsizce kaçırılıp çok küçük bir tankta tutulduğunu ve bunun yasa dışı olduğunu söyledi

Lolita, Miami Seaquarium'da 48 yıl boyunca günde iki kez gösteri yaptı (Reuters)

ABD'de Kızılderili kabile üyeleri, katil bir balinayı yarım yüzyıldır esir tutan Miami akvaryumuna dava açmaya hazırlanıyor.

Tarihin en büyük katil balina avından hayatta kalan son balina Lolita, ülkenin en küçük balina tankı olduğu söylenen havuzda yaşıyor ve izleyiciler için numaralarını sahneliyor.

ABD'nin kuzeybatı kıyılarının eski yerlileri Kızılderili Lummi kabilesi, katil balina sürülerinin sakinleriyle derin bir manevi ortaklığa ve “akrabalık bağlarına” sahip olduklarını belirti.

Kabileden iki yerli, 49 yıl önce “akrabalarını” o zamanın 20 bin doları (bugünkü parayla yaklaşık 113 bin TL) karşılığında satın alan Miami Seaquarium'a karşı yasal işlem başlatmayı planlıyor. Lolita, 1970 sonlarında Washington eyaletindeki Puget Boğazı'nda yakalanan 7 katil balinadan biriydi.

Akvaryumun emektar katil balinayı izinsizce “kaçırdığını” ve o günden beri de yasaların belirttiğinin altında küçük bir tankta tuttuğunu söylüyen yerlilere göre, Lolita’nın tankı yaklaşık 25 metre uzunluğa ve 10 metre genişliğe sahip, derinliği de 6 metre civarında.

Emektar katil balinanın tankında dalış yapamadığı çünkü tankın derinliğinin yalnızca balinanın boyu kadar olduğu iddia ediliyor.

Federal hayvan ve bitki sağlığı denetim servisi yönetmeliklerine göre, katil balinanın tutulduğu yerin en az 14,6 metre genişliğinde olması gerekiyor.

Lolita’nın esaretine karşı çıkanlar 48 yıl boyunca günde iki kez gösteri yapan balinanın artık “emekli” olmasını ve deniz bilimcileri tarafından tasarlanıp inşa edilecek korumalı bir koya bırakılmasını istiyor. Balinanın ailesiyle tekrar bir araya gelebileceğini ve “hak ettiği hareket alanını ve arkadaşlığı sonunda bulabileceğini” söylüyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak Miami Seaquarium, uzmanların balinayı hareket ettirme tavsiyesinin tedbirsizce olabileceğine inandığını belirtiyor.

Akvaryumun sahipleri geçen ay “Neredeyse 50 yıldır Lolita’nın ihtiyaçlarını karşılıyor ve ona bakıyoruz. Ona bir deney gibi davranılmasına müsaade etmeyeceğiz. Onu Miami’deki evinden hareket ettirerek sağlığını tehlikeye atmayacağız” açıklamasında bulunmuştu. The Independent akvaryum yetkililerinden tekrar yorum istedi.

Lolita'nın serbest bırakılmasını isteyenler cumartesi günü Londra’nın yanı sıra ABD ve Güney Afrika, İspanya ve Avustralya'da farklı şehirlerde protesto gösterileri düzenledi.

Washington eyaletindeki Bellingham şehrinde yüzlerce Lummi yerlisi 125 bin dolarlık (yaklaşık 709 bin TL) mücadelelerini başlatmak için kano, davul ve totem sırıklarıyla bir araya geldi.

Eylemi başlatan üyeler yaptıkları açıklamada “Gerekli araştırmayı tamamladık ve Native American Graves and Repatriation Act'e (Yerli Amerikalılara ait alanların korunması ve eşyaların sahiplerine geri verilmesi yasası) göre balinanın geri dönüşü için dava açacağız” dedi.

Yasal mücadeleyi kazanmadan önce Seaquarium'un “doğru olanı yapmasını” ve katil balinanın serbest bırakılmasını görüşmek için masaya oturmayı umut ettiklerini söylediler.

Katil balinanın sahipleri tarafından “tarif edilemez derecede acımasız şartlarda tutulduğunu ve ona kar aracı gibi davranıldığını” da ekleyen grup sözlerini şöyle sürdürdü:

O kutsal bir varlık, ticari mal değil ve bizim akrabamız. Kendi tarihimizden çocukken aileden çalınmanın ya da kayıp bir çocuğa sahip olmanın nasıl bir his olduğunu biliyoruz.

                                

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/world/americas

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU