Akşener: İran’da özgürlükleri için sokaklara dökülen ve baskıya başkaldıran kadınları tüm kalbimle selamlıyorum

İYİ Parti lideri, İran yönetimini kadınların onurlu bir hayat için yükselttikleri haklı sese kulak vermeye davet etti

Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İran’da özgürlükleri için sokaklara dökülen ve baskıya başkaldıran kadınları tüm kalbimle selamlıyor; İran yönetimini, kadınların onurlu bir hayat için yükselttikleri haklı sese kulak vermeye ve insan haysiyetine yakışan reformları acilen yapmaya davet ediyorum” dedi.

Akşener, İran’da başörtüsünü tam kapatmadığı için gözaltına alınan Mahsa Amini’nin ölümü üzerine başlayan protestolara destek verdi.

Twitter’dan “Maalesef çağımız, sultancıl yapıların ve etraflarındaki haramzadelerin iktidarlarını meşrulaştırmak ve sürdürmek adına yaptıkları türlü zorbalıklar ve aldıkları akla ziyan kararlarla hızla insanların mutluluklarının ellerinden alındığı bir cendere içine sürükleniyor” diyen Akşener şöyle devam etti:

Her yerde bolca bulunan kötücül ve çıkarcı iktidar kümeleri, sıklıkla sözde dostların ve sözde düşmanların olduğu hayali bir evrende, kazananı sadece oligarşilerin olduğu kurmaca bir kabusu insanlara ‘beka mücadelesi’ diye yutturmaya çalışıyor.

“En kutsal hak”

“Nitekim İran'da kadınlara yaşatılan kabusu da bu çerçeveden ayrı düşünemeyiz” değerlendirmesini yapan Akşener, “Kadınların mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmeleri, tercihlerinde özgür olmaları ve itilip kakılmadan yaşayabilmeleri, en temel ve en kutsal haklarıdır. Bunun aksini de asla kabul edemeyiz” dedi.

 Akşener paylaşımını şöyle sürdürdü:

Bu vesileyle İran’da özgürlükleri için sokaklara dökülen ve baskıya başkaldıran kadınları tüm kalbimle selamlıyor; İran yönetimini, kadınların onurlu bir hayat için yükselttikleri haklı sese kulak vermeye ve insan haysiyetine yakışan reformları acilen yapmaya davet ediyorum.

Turgut Uyar dizeleri paylaştı

Akşener ayrıca, “Turgut Uyar'ın dizelerinde de söylediği gibi; ‘Saçlarımı hep kestim, tutacak kadar kalmasın dedim. Çünkü bir başkaldırma ancak saçlarından tutulur” paylaşımına yer verdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU