Ümit Özdağ: Kılıçdaroğlu seçimi satıyor

Zafer Partisi Genel Başkanı, Türkiye'de oy kullanacak yabancı kökenliler hakkında Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını işaret ederek "Kemal Bey çok yanılıyor. Onun abartılı dediği, yok o kadar dediği 400-500 bin sayısının birkaç katı" dedi

Fotoğraf: AA

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Oy kullanacak Suriyeli göçmen sayısı o kadar da çok değil. 400-500 binli sayılar abartı” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için “Seçimi satıyor” ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında Ümit Özdağ ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Altaylı’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Oy kullanacak Suriyeli göçmen sayısı o kadar da çok değil. 400-500 binli sayılar abartı” deyince Ümit Özdağ mesaj attı. Kılıçdaroğlu’nun seçimi AK Parti’ye kazandırmak için devreye girdiğini ima eden bir mesaj. "Kılıçdaroğlu seçimi satıyor" dedi.

Ağır bir ithamdı. Gerekçelerini sordum. Özdağ’a göre Türkiye’de kaçak veya kayıtlı toplam 13 milyon göçmen var. “Abartılı bir sayı değil mi?” soruma “Çok üst kaynaklardan teyitli. Kesin sayı” yanıtını verdi. “Peki bunlardan kaçı seçmen, kaçı oy kullanma hakkına sahip” diye sordum bu kez. Özdağ “Kemal Bey çok yanılıyor. Onun abartılı dediği, yok o kadar dediği 400-500 bin sayısının birkaç katı” dedi.

“Tek tek tespit yapıyoruz. Bunu kısa süre sonra basın toplantısı ya da bir televizyon programı ile açıklayacağız. Ama tam sayı vermek istiyoruz. Bizim bu çalışmayı yürüttüğümüzü anlayınca sayıları kapattılar."

Özdağ’ın “Şimdilik yazılmamak” koşulu ile verdiği sayılar korkunç. Zafer Partisi Genel Başkanı “Sadece İstanbul’da günde en az 70 aile vatandaşlık alıyor” iddiasında. Ardından CHP’deki tanıdıklara Kılıçdaroğlu’nun neden böyle bir açıklama yaptığını, dayanaklarını sordum. Oradan gelen bilgiye göre CHP uzun zaman sonra ilk kez seçmen kütükleri ile ilgili bir çalışma yürütmeye başlamış.

Burada canlı görünen ölüler, kızlık soyadı ile ayrı, evlendikten sonra ayrı vatandaşlık numarası ile iki kişi görünen tek kişiler, 1928’de evlenen ve hem baba hanesinde hem eşinin hanesinde kayıtlı duran ve ama aslında yıllar önce ölmüş seçmenlere ya da vatandaşlıktan çıkarılan ama kaydı kapanmayan ve yeniden vatandaşlığa alınınca bir kez daha kayıt açılan ve çift kişi haline gelen seçmen kayıtlarına rastlamışlar.

Bunları düzelttirmeye başlamışlar.n Buradan edindikleri bilgilere dayanarak Kılıçdaroğlu “O kadar fazla Suriye doğumlu seçmen yok” diyormuş. Yani CHP devletin resmi kayıtlarına güveniyor, Özdağ ise gerçek kayıtların saklandığını söylüyor.

 

Habertürk

DAHA FAZLA HABER OKU