Dışişleri: İsrail’in sivillere yönelik saldırılarını ve Mescid-i Aksa’da ibadet girişimlerinde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz

Bakanlık, İsrail Hükümeti'ne, Harem-i Şerif'in statü ve maneviyatını hedef alan eylemlere izin verilmemesi yönündeki çağrısını yineledi

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya düzenlenen baskınlar hakkında açıklama yaptı.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, “İsrail'in, 5 Ağustos günü Gazze’ye yönelik başlattığı ve çocuklar dahil çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılarına ilaveten, bugün İsrailli milletvekili Itamar Ben-Gvir ile fanatik Yahudi gruplar tarafından İsrail polisinin koruması altındaki Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlendiği öğrenilmiştir” bilgisi paylaşıldı ve şu kınama ifadesi kullanıldı:

İsrail’in halen devam etmekte olan sivillere yönelik saldırılarını ve Mescid-i Aksa’da ibadet girişimlerinde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz.

“Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa'daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden sözkonusu tahrikkar eylemler, bölgedeki gerilimi daha da tırmandıracaktır” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

İsrail Hükümeti'ne, Harem-i Şerif'in statü ve maneviyatını hedef alan bu tür eylemlere izin verilmemesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz.

2 bin 201 fanatik Yahudi yerleşimciden Mescid-i Aksa'ya baskın

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, sabah ve öğleden sonra Yahudilerin dini bayramı Tisha B'Av gerekçesiyle 2201 fanatik Yahudi yerleşimci İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, bazı Yahudi yerleşimcilerin, Aksa içinde yere yatarak dini ritüellerini yaptığı görüldü.

İsrailli Milletvekili Itamar Ben-Gvir de sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen isimler arasında yer aldı. Ben-Gvir baskından sonrasında yaptığı paylaşımda, "Bugün 9 Ağustos'ta Yahudiler için en kutsal mekan Tapınak Dağı'na (Mescid-i Aksa'ya) oğlum David ile yürümek ve buradaki egemenliğin bizim olduğunu hatırlatmak için geldim." ifadelerini kullandı. Ben-Gvir, "ne roketlerin, ne tehditlerin kendilerini durduramayacağını" dile getirdi.

AA-20220807-28589690-28589671-ISRAILLI_ASIRI_SAGCI_MILLETVEKILI_FANATIK_YAHUDI_YERLESIMCILERIN_AKSA_BASKININA_KATILDI.jpg

İsrailli aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir, Yahudilerin dini bayramı nedeniyle fanatik Yahudi yerleşimcilerle Mescid-i Aksa baskınına katılırken abluka altındaki Gazze'den Kudüs yönünde roketler atıldı. Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimciler, İsrail polisi eşliğinde gruplar halinde Silsile Kapısı'ndan çıktı.


Aksa kapılarında provokatif eylemler

İsrail polisi, fanatik Yahudi yerleşimcilerin baskınları öncesinde Aksa'nın bulunduğu Eski Şehir bölgesinde yoğun güvenlik önlemleri alırken, Aksa avlusunda ve çevresinde bulunan bazı Filistinlileri tartakladı ve darbetti, Aksa içinde aralarında iki Filistinli basın mensubunun yer aldığı en az üç Filistinliyi gözaltına aldı.

Bazı Yahudi yerleşimci gruplar Mescid-i Aksa çevresinde İsrail bayraklarıyla ırkçı sloganlar atarak gösteriler yaptı. Yerleşimciler ve Filistinliler arasında zaman zaman sözlü sataşmalar yaşandı.

Fanatik Yahudi yerleşimciler, cuma, cumartesi dışında İsrail polisi denetiminde Mescid-i Aksa'ya baskınlar düzenliyor. İsrail'in Gazze saldırılarının üçüncü gününde sürerken fanatik yerleşimci grupların çağrısıyla, Aksa'ya baskın düzenleyen yerleşimci sayısının çok fazla olduğu dikkati çekti.

İsrail'in İslami Cihad'a ait noktaları hedef aldığı gerekçesiyle 5 Ağustos'ta başladığı abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları havadan ve karadan devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne üçüncü gününde devam eden saldırılarında ölü sayısının 32'ye, yaralı sayısının 275'e yükseldiği bilgisi paylaşıldı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor ancak Yahudiler, 2003'ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail'in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.

Statükoya göre Aksa'da Yahudiler ibadet edemez

Statükoya göre, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Aksa'da ibadet etmesine izin verilmemesi gerekiyor.

Ancak fanatik Yahudiler sık sık İsrail polisi korumasında Aksa'ya baskınlar düzenliyor.

Hava saldırıları sürüyor

İsrail, abluka altındaki Gazze şeridine havadan saldırılarına üçüncü gününde de devam etti.

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, askeri uçaklar, İslami Cihad'ın roket ve havan fırlatma noktası olduğu gerekçesiyle üç ayrı noktaya hava saldırısı düzenledi.

İsrail ordusu, yeni bir tur daha yedek askerin göreve çağrılmasına ilişkin emrin Savunma Bakanlığı tarafından onaylandığını duyurdu. Ordu, kaç yedek askerin göreve çağrıldığına ilişkinse detay vermedi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Savunma Bakanı Benny Gantz ve İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi'nin, İsrail Ordusu Güney Komutanlığı'nı ve Gazze şeridi yakınlarındaki Sderot'u ziyaret ederek bölgedeki durumla ilgili bilgi aldığı aktarıldı.

Gazze'den roketler atıldı

İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de yaptığı açıklamada, İsrail'in dün İslami Cihad lideri Halid Mansur'u öldürmesine karşılık başta Tel Aviv ve diğer şehirlerine yönelik bir dizi roket fırlattıklarını açıkladı.

Tel Aviv'in güneyindeki Rishon LeTsiyon, Gazze şeridine yakın Sderot, sahildeki Askalan (Aşkelon), Aşdod gibi kentlerde ve merkezdeki bazı yerleşim birimlerinde saldırı sirenlerinin çaldığı bildirildi. İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe'den ateşlenen roketlerin atılan roketleri imha etmesi sonucunda patlama sesleri duyulduğu bildirildi.

Filistin basınında bazı kaynaklar, Gazze'den yüz kadar roketin atıldığını aktardı.

Taraflar arasında ateşkes girişimleri

Al Jazeera televizyonu, Mısır arabuluculuğunda bu akşam yerel saatle 20.00'de devreye girecek bir ateşkesin ilan edileceğini geçti.

Ateşkes karşılığında İsrail'in Gazze'nin yakıt krizinin hafifleştirilmesi yönünde adımlar atacağı ileri sürüldü.

Buna karşın İsrail'den Yedioth Ahranoth gazetesine konuşan üst düzey İsrailli bir yetkili, Gazze'de herhangi bir ateşkese ilişkin "kesinleşmiş bir durum olmadığını" söyledi.

İsrail'in İslami Cihad'a ait noktaları hedef aldığı gerekçesiyle 5 Ağustos'ta başladığı abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları havadan ve karadan devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne üçüncü gününde devam eden saldırılarında ölü sayısının 32'ye, yaralı sayısının 275'e yükseldiği bilgisi paylaşıldı. Gazze'den atılan roketler sonucundaysa İsrail tarafında henüz bir can kaybı yaşanmadı.

Ateşkes 23.30'da
 

AA'ya konuşan kaynaklar, İsrail ve Gazze Şeridi'ndeki İslami Cihad arasında bu gece 23.30'da ateşkesin başlayacağını bildirdi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU