TTB, ölüm tehdidi alan Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol'a destek açıklaması yaptı

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı açıklamasında "Kamu otoritesi seyretti. Nasıl, pandemide ölenleri seyrettiyse, bu saldırıları da seyretmeye devam etti" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: @ttborgtr

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un tehdit edilmesi karşısında fakülte önünde açıklama yaptı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, burada yaptığı açıklamada Kovid 19 salgınının Türkye ve tüm dünya için turunusol olduğunu belirtti. Fincancı şunları kaydetti:

Çünkü hakikat inşasında rolü olan bizlere, hakikati inşa etmememiz için yöneltilen tehditlerle, saldırılarla da yüzleşmek, bilim karşıtlığını görünür kılma olanağı yarattı; ne yazık ki… Bir yandan da hakikat inşasının ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Bugün kamu otoritesinin, sağlık otoritesinin hala vaka sayılarından ölüm sayılarına pek çok hakikati gizleme çabasının karşısında, bizler hakikati dile getirirken sevgili dostumuz Esin Şenol tehdit ile karşı karşıya kaldı. Her gün o hakikat inşasını durdurmak, susturmak için ellerinden geleni yaptılar. Aşı karşıtlığı üzerinden halk sağlığını tehlikeye düşürürken; hakikati tersine çevirip, o algı ile oynayarak, sanki halk sağlığını tehdit edenler hakikati inşa edenlermiş gibi bizleri yanıltmayı sürdürdüler. Peki kamu otoritesi ne yaptı? Kamu otoritesi seyretti. Nasıl, pandemide ölenleri seyrettiyse; nasıl hastaları seyrettiyse, nasıl sağlık kurumlarının insanlarla dolup taşmasını seyrettiyse ve sağlık emekçilerinin bu süreçte tükenmesini seyrettiyse bu saldırıları da seyretmeye devam etti. Ama biz seyretmiyoruz. Biz mücadeleye devam diyoruz. Biz, halk sağlığını tehdit edenlere karşı her zaman, birlikte, yan yana, omuz omuza dimdik ayaktayız. Biz çokuz. Biz çoklar olarak hakikatin inşasına devam sözü veriyoruz.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Şiddet yasasının olmayışı; bilim düşmanı ve aşı karşıtı grupları daha fazla cesaretlendirmektedir"

TTB Merkez Konsey üyesi Nursel Şahin, TTB adına okuduğu basın açıklamasında “Ne yazık ki siyasi iktidarın pandemi ve aşı konusunda gerçekleri ifade etmeyen açıklamaları; aşı konusunda gerçekleri açıklayan hekimleri değersizleştiren, bilimsel önerilerini yok sayan söylemleri; etkili ve ceza yaptırımı olan cezalandırıcı bir şiddet yasasının olmayışı; bilim düşmanı ve aşı karşıtı grupları daha fazla cesaretlendirmektedir" dedi

Şiddetin sağlık alanında her geçen gün arttığını vurgulayan Şahin şöyle konuştu:

Şiddet sağlık alanında her geçen gün artarken, bilim karşıtlarının hakaret ve tehditleri karşılıksız kalmakta; herhangi bir yasal girişim ve takip yapılamamaktadır. Doğrudan bilim insanlarının canına kastedilmiş, Esin Hocamız tehdit edilmiştir. Söylediklerimiz yetkililer tarafından ciddiye alınmalıdır. Nefret dili ile bilim insanlarını hedef göstererek, örgütlü bir faaliyet yürüten aşı karşıtı çevrelere karşı İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı görmezden gelen tutumlarından vazgeçmeli. Gerekli girişimleri bir an önce başlatmalıdır. Zira Prof. Dr. Esin Şenel nezdinde aslında hakikate, yurttaşlarımızın sağlığına ve yaşam hakkına saldırılmıştır.

Şenol: Genç meslektaşlarım; asla korkacak hiçbir şey yok, hayatta korkacak hiçbir şey yok

Prof. Dr. Şenol da kendisine destek olan meslektaşlarına teşekkür etti. Kendisini tehdit eden saldırganın serbest kaldığını hatırlatan Şenol "Ben ise ölümle yüzleşip, ama bugün sizinle olmanın keyfini çıkarıyorum. Keyfini çıkarıyorum, çünkü o gün o talihsiz olay gerçekleşseydi; büyük bir kaos, büyük bir üzüntü, büyük bir sessizlik olacaktı" dedi.

Şenol şunları kaydetti:

Ben hekimim. Tam ölümü gördüğünüz noktada; Azrail’inizi bir fanatik hayran olarak kabul eder, o fanatik hayranınıza bir göz kırpar ve yola devam edersiniz. Eğer orada durursanız, uzamış bir ölüme teslim olursunuz. Tam hareket etme noktası o noktadır.

Şu günlerde salgınla, olup bitenle ilgilenemiyorum. Çünkü karakollarda geçiyor vaktim. Çünkü bu yoğun ilgi ve desteğe minnet duymakla birlikte şu günlerde yalnız başıma, bu zanlının serbest dolaşımda olmamasını dile getirmeye çalışıyorum. Bu failin, zanlının bir katile dönüşmemesi de ne bir katilin ne bir kahramanın olmadığı hikayeler yaratmak da toplumsal sorumluluğumuz.

Hiçbiriniz susmayın; salgına sahip çıkın, aşı politikalarına sahip çıkın, bilime sahip çıkın… Genç meslektaşlarım; asla korkacak hiçbir şey yok, hayatta korkacak hiçbir şey yok. Uzamış bir ölüme teslim olmaktan daha kötüsü yok. Bunu en iyi siz bilirsiniz.

Lütfen ben bu işlerle meşgul olurken, siz salgına ve aşılamaya ilginizi yöneltin ve susmadan yola devam edin. Her zaman olduğu gibi bilim kazanacak. Her zaman olduğu gibi karanlık, kimlerin aydınlık olduğunu gösterecek. Elbet bitecek, elbet geçecek.    

 

 

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU