YÖK, KPSS ile ilgili DDK ile eş zamanlı olarak inceleme başlattı

Yükseköğretim Kurulu, 2022-KPSS Lisans oturumuyla ilgili iddialar üzerine inceleme başlattıklarını bildirdi

Fotoğraf: AA

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), “Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak Yükseköğretim Kurulu’nca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır” açıklamasında bulundu.

2022 KPSS’deki sorulardan bazılarının Yediiklim Yayınevi’nin bir deneme sınavında daha önce yayınlandığı iddiaları gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KPSS sorularının sızdırıldığı iddiası karşısında DDK’ya inceleme talimatı verirken ÖSYM başkanını da görevden aldı.

Konu ile ilgili YÖK’ün bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) çıkan bazı soruların, bir yayınevi tarafından çıkarılan deneme kitapçığındaki sorularla benzerlik gösterdiği yönündeki iddialar üzerine, konunun denetlenmesi için Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Devlet Denetleme Kurulu (DDK) görevlendirilmiştir. Devlet Denetleme Kurulu tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak Yükseköğretim Kurulunca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU