"Uzun kuyruklar oluşuyordu, bu yüzden zam yaptık" diyen Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü görevden alındı

Uzun’un yerine Mustafa Kayhan getirildi

Fotoğraf: AA

“Bizim fiyatlar çok düşüktü, piyasanın yüzde 66 daha altında bir fiyatımız vardı. Bu nedenle çok uzun kuyruklar oluşuyordu” diyen Osman Uzun’un yerine Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne Mustafa Kayhan getirildi.

Uzun, 3,5 yıldır kurumun genel müdürlüğünü yapıyordu. 

 

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım'a konuşan Uzun, yapılan zamla ilgili "Bizim fiyatlar çok düşüktü, piyasanın yüzde 66 daha altında bir fiyatımız vardı. Bu nedenle çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı arttırdık ama yine de piyasaya göre yüzde 15 daha düşük bir fiyat var. Karkas etin fiyatı 80 lira olmuş bizim 56 liradan kıyma satmamız zaten mümkün değildi" ifadelerini kullanmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Piyasada karkas etin fiyatı 80 lirayken 58- 60 liradan kesim yapmalarının pek mümkün olmadığını bu nedenle üreticiden alım fiyatını da artıracaklarını söyleyen Uzun "Alım fiyatında da bir artış yapmamız gerekiyor. Bunun için çalışmalar yaptık. Hem sayın bakanımıza sunduk hem de Fiyat İstikrar Komitesi‘ne sunduk. Oradan çıkan karara göre alım fiyatında da artış olacak. Biz de zaten ihtiyacımız olan eti piyasadan kesilmiş et olarak alıyoruz. Bu konuda dijital - elektronik bir ihale açıyoruz. Kilosunu 78 -79 liradan et alıyoruz" demişti.

Habertürk’te yer alan habere göre; Uzun’un yerine eski Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan getirildi.

 

Independent Türkçe, Dünya, Habertürk

DAHA FAZLA HABER OKU