Pakdemirli'den sel felaketlerine ilişkin açıklama: 50 ila 100 yıldır yaşanmayan bir meteorolojik afetle karşılaştık

Bartın, Kastamonu ve Sinop'taki sel felaketlerine ilişkin konuşan Pakdemirli, bölgede rekor yağışlar kaydedildiğini söyledi. Pakdemirli orman yangınlarıyla ilgili ise, ""Köyceğiz yangınında yerleşim yerlerine tehdidi ortadan kaldırdık" dedi

Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris'te ülkedeki devam eden orman yangınları ve Karadeniz bölgesindeki sel felaketlerine ilişkin son bilgileri paylaştı.

Meteorolojik olarak bakıldığında belki 50 ila 100 yıldır yaşanmayan bir meteorolojik afetle karşılaştıklarını aktaran Pakdemirli, rekor yağışlar kaydedildiğini dile getirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Pakdemirli, Bartın'ın Ulus ilçesi Ceyüpler köyünde son 24 saatte metrekareye düşen yağış miktarının 302 kilograma çıktığını, en düşük yağışın da 54 kilogramla Eflani'de ölçüldüğünü vurguladı.

Pakdemirli, şunları kaydetti:

Sosyal medyada ve çeşitli haber kaynaklarında Kastamonu Bozkurt'taki HES'le ilgili problem olduğu söyleniyor. Burada HES'le alakalı bir problem yok. 'Regülatör kapakları, taşkın esnasında açılıyor, ondan patladı' diyorlar ama böyle bir durum söz konusu değil. Genelde HES'ler bu işin sebebi yerine genelde bana göre mağduru oluyor. HES'ler taşkınlardan negatif etkileniyor. Taşkına sebebiyet verebilecek bir regülatör değil, günlük bir regülasyon amacı var. Ama su seviyesi oldukça yüksek. Mevcut taşkın tesislerimizin de üstüne çıkan gayrinizami ve doğalın dışında su akışı var.

"Köyceğiz'de yangının sonuna doğru geliyoruz"

Orman yangınlarına da değinen Pakdemirli, "Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki yangında yerleşim yerlerine tehdidi ortadan kaldırdık. Yangının sonuna doğru geliyoruz" dedi.

Burdur'un Bucak ilçesindeki yangına havadan ve karadan müdahale edildiğini vurgulayan Pakdemirli, "Bucak yangını tehlikeli. Yanan evler, boşaltılan evler var" ifadesini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU