ABD’den Sudan’a 'büyük destek ve yardım' sözü

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı USAID Direktörü Samantha Power: ABD, geçiş döneminde Sudan'a "büyük destek ve yardım" sağlama konusunda istekli

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı USAID Direktörü Samantha Power ile Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk Hartum'daki görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler (AFP)

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Direktörü Samantha Power, ülkesinin geçiş döneminde Sudan'a "büyük destek ve yardım" sağlama konusundaki kesin arzusunu dile getirdi. Power, Etiyopya'da ateşkes sağlanması ve Tigray bölgesindeki krizin çözülmesi için ciddi bir diyalog başlatılması çağrısında bulundu.

Hartum'da bir dizi Sudanlı yetkiliyle dün bir araya gelen Power, ABD yönetiminin kalıcı bir ateşkese ulaşma ve Etiyopya hükümeti ile Tigray bölgesi arasında bir diyalog başlatma çabalarını desteklemeye odaklandığını söyledi. ABD’li yetkili tüm taraflara bölgeye ve Sudan'daki mülteci kamplarına sığınan mültecilere insani yardımın ulaştırılmasına izin verme çağrısında bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

ABD'li yetkili, dün Sudan Cumhurbaşkanlığı makamındaki Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, Başbakan Abdullah Hamduk, Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, Maliye Bakanı Cibril İbrahim ve çok sayıda yetkiliyle bir araya geldi. Görüşmede ABD'nin Hartum Maslahatgüzarı Brian Shukan da hazır bulundu. Power, Hamduk ile düzenlediği ortak basın toplantısında ülkesinin Etiyopya'daki tüm taraflar arasındaki ihtilafa etkili bir çözüm bulunmasını desteklediğini belirtti. Hamduk ise ülkesinin ABD ile stratejik ilişkileri güçlendirmeyi ve bu ilişkileri ileriye götürmeyi arzu ettiğini söyledi.

Toplantıda, hükümetin kalkınma öncelikleri için kullanılacak olan Sudan için önerilen 700 milyon ABD doları tutarındaki desteği ve barış anlaşması ve güvenlik düzenlemelerinin uygulanması konuları ele alındı.

Power, "Ziyaretimin yakın gelecekte geçiş hükümetiyle sağlanacak gerçek bir ortaklığın başlangıcı olmasını umuyorum. ABD ve Sudan hükümetleri arasındaki en acil çetrefilli meseleler, son iki yılda, iki "dostun" sorunlardan birlikte kurtulmayı ve Sudan halkını ilgilendiren önceliklere katkıda bulunma yolunu düşünmeyi mümkün kılacak şekilde ele alındı. İki ülke arasındaki işbirliği beklentilerini sınırlayan hiçbir şey yok. Hamduk'un yakın zamanda gerçekleştireceği ABD ziyaretini dört gözle bekliyoruz” dedi.

Sudan'daki demokratik geçiş yolu konusundaki iyimserliğini dile getiren ABD’li yetkili, “Sudan'ı her zaman olduğu gibi bu zamanda da gerçekten desteklemek istiyoruz. İnsani ihtiyaçlar da dahil olmak üzere Sudan hükümetinin acil önceliklerinin sırasını ve düzenini öğrenmek için bu ziyareti gerçekleştirdim. Ajans, Sudan'a büyük yardım ve destek sağlayacak. Kuzey Darfur'daki Zemzem Kampı’na yaptığım ziyaretten Başbakana bahsettim. Güvenlik durumu yerinden edilenlerin bölgelerine geri dönmesine izin verecek şekilde gelişmedi. Bu, en kısa zamanda sabırsızlıkla beklediğimiz bir şey. Güvenlik durumunun kırılganlığından şikayet eden yerinden edilmiş kişilere, Cuba Barış Anlaşması'nda öngörüldüğü şekilde "ilerleme sağlamak için daha fazla baskı uygulanacağına dair söz verdim.

Diğer yandan ABD, yabancı yatırımları çekmek ve yatırım ortamını iyileştirmek için Sudan ile ekonomik ortaklığı canlandırmayı hedefliyor. Böylece, Sudan'a girmek isteyen dev şirketler ve bankalar, bu devrimi yapan gençlere yeni fırsatlar sunan büyük bir değişimin olduğunu görecekler. Ajans şu anda Sudan'a gerekli tüm desteği sağlamak için ortaklar, bağışçılar ve uluslararası kuruluşlarla görüşmeler yürütüyor.” açıklamalarında bulundu.

Sudan kabinesinden yapılan açıklamada, toplantının geçiş sürecinin sorunlarına değindiği belirtildi. Hamduk, "Ulusal Kriz ve Geçiş Sorunları - İleriye Giden Yol" girişimi ve yedi önceliği hakkında doyurucu bir açıklama yaptı.

Sudan Dışişleri Bakanı'nın, USAID Direktörü ile görüşmesinde, Doğu Sudan'daki Etiyopyalı mültecilerin kritik insani koşullarına ve Tigray bölgesindeki çatışma sonucunda artan sayılarına değinildi. Toplantı, Etiyopya'daki krizi kontrol altına almak için uluslararası toplumu ortak etme ve Sudan'ı desteklemeye teşvik etme ihtiyacının altını çizdi. Dışişleri Bakanı Mehdi, Sudan'ın ajansın Afrika ülkelerine sunduğu tüm kalkınma programlarına katılma arzusunu dile getirdi.

USAID Direktörü Power, bugün Sudan'ın doğu sınırındaki Etiyopya mülteci kamplarını ziyaret edecek, Salı günü ise Addis Ababa'ya geçecek.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Şarku'l Avsat

Şarku'l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU