"Mehmet Ağar, Celal Adan'ı Fetullah Gülen'e gönderdiğini söyledi" diyen Erkan Mumcu'ya, Celal Adan yanıt verdi: İspatlansın, siyasetten çekilirim

TBMM Başkanvekili Adan, 2007'deki Demokrat Parti sürecinde Fetullah Gülen ile görüştüğü iddiasını yalanladı ve Mehmet Ağar'ı şahit gösterdi. Mehmet Ağar ise "Ben Celal Adan'dan böyle bir talepte bulunmadım, böyle bir görüşme olmadı" dedi

TBMM Başkanvekili, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan / Fotoğraf: tbmm.gov.tr

Eski Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı Erkan Mumcu, Independent Türkçe'ye verdiği röportajda, 2007 yılındaki seçimler öncesinde Doğru Yol Partisi ile ANAP'ın Demokrat Parti çatısında birleşme sürecinin sona ermesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


"Gülen'e övgüler düzdü"

Birleşme sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bir konuşma yapan Mumcu, o günlerde Fetullah Gülen Cemaati olarak adlandırılan yapıyı isim vermeden eleştirerek, "Devleti ele geçirmeye çalışmayın, Osmanlı bu oyunu yemez" ifadelerini kullanmıştı.

Mumcu, bu konuşmayla ilgili o dönem siyasi ortağı Mehmet Ağar'la aralarında geçen diyaloğu şu ifadelerle anlattı:

Anavatan Partisi'nin, Demokrat Parti'ye katılma kararı almak amacı ile topladığı Genel Kurulu'na Mehmet Ağar gelecek ve o günkü -Demokrat Parti tüzel kişiliğinin yasal temsilcisi sıfatı ile- bu birleşmeye dair taahhütlerini ilan edecekti. Gelmedi. Peki, gelmeyip ne yaptı? Türkçe Olimpiyatları'na gidip Fetullah Gülen'e övgüler düzdü. Aynı saatlerde binlerce insan kongre salonunda Mehmet Ağar'ı söz verdiği gibi bir beyanda bulunması için beklerken, o gidip Fetullah Gülen'e övgüler düzen konuşmalar yaptı.

"Mehmet Ağar bana, Celal Adan'ı Gülen'e gönderdiğini söyledi"

Mehmet Ağar'ın bu konuşmasını neden yaptığını sorduğunu da ifade eden Mumcu, "Bana, Meclis Grubu'ndaki konuşmamdan dolayı Fetullah Gülen'in çok 'incinmiş' olduğunu, o yüzden onun gönlünü almak için arkadaşlarını görevlendirdiğini, Amerika'ya gönderdiğini, bunları onun gönlünü almak için yaptığını, başka bir amacının olmadığını söyledi." yanıtını aldığını ifade etti.

Mumcu, Mehmet Ağar'ın kendisine Celal Adan'ın Fetullah Gülen'le görüşme üzere Amerika'ya gönderdiğini söylediğini ancak kendisinin buna tanık olmadığını da ifade etti.

Celal Adan: Bayram olduğu için çok sert ifadeler kullanmak istemiyorum

Mumcu'nun sözlerinin ardından, bugün TBMM Başkanvekili olan Celal Adan, Independent Türkçe'ye ulaşarak, hakkındaki ifadelerle ilgili açıklama yapacağını belirtti.

2007 sürecinde Demokrat Parti'de siyasi hayatını sürdüren ve şimdi Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı TBMM Başkanvekili Adan, şu ifadeleri kullandı:

Erkan Bey yaptığı açıklamada, 'Tanık olmadım, bilmiyorum' diyor ama kendisine böyle bir şey söylendiğini ifade ediyor. Bu konu daha önce de gündeme gelmişti. Bayram olduğu için çok sert ifadeler kullanmak istemiyorum ama daha önce gündeme geldiğinde bu iddia ile ilgili, çok ağır şeyler söyleyerek tepki göstermiştim.

"İspatlansın, siyasi yaşamımı sonlandırırım"

Erkan Mumcu'yu da Mehmet Ağar'ı da tanırım. Hayatımın hiçbir döneminde Pensilvanya'ya gitmedim. Türk devleti, gidenlerin kim olduğunu bilir. Keşke gidenlerin kim olduğu açıklansa. Gitsem 'gittim' demekten çekinmezdim. Yeryüzünde hiçbir güç beni siyasi analiz için Fetullah Gülen'le görüşmemi benden talep edemez. Bizim duruşumuz bellidir. 18 yaşından beri Türk milliyetçiliği referanslı bir siyasi yaşamım var.

Bu iddia baştan aşağı yalandır, iftiradır. İlgimin olmadığı bir olaydan ötürü ismimin geçmesi beni son derece üzmüştür. Sayın Mehmet Ağar'a sorabilirsiniz. Mehmet Ağar bana bu iddianın yalan olduğunu söyledi. Ayrıca kimse benden böyle bir talepte de bulunmadı. Eğer benim Pensilvanya'ya giderek Fetullah Gülen'le görüştüğüm ispatlanırsa, milletimden özür dileyerek siyasi hayatımı sonlandırırım. 

Allah doğrunun yardımcısıdır. Tüm insanları doğruyu konuşmaya davet ediyorum. Benim milletimizden saklı, hesabını veremeyeceğim hiçbir işim yoktur.

Mehmet Ağar: Böyle bir görüşme olmadı

TBMM Başkanvekili Celal Adan'ın sözleri üzerine eski Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar'a da söz konusu iddiayı sorduk.

Ağar, "Ben, Celal Adan'ın Fetullah Gülen'le görüşmesini istemedim. Böyle bir görüşme olmadı" yanıtını verdi. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU