Kripto paralar tehlike alarmı vermeye başladı

Araştırmaya göre kripto para birimleri, bilgi ve kimlik hırsızlığı ile gerçekçi olmayan vaatlerde bulunmaya dair tehlike sinyalleri veriyor 

Wall Street Journal (WSJ)’dan Shane Shifflet ve Coulter Jones'un yaptıkları bir araştırmaya göre kripto para piyasası son iki yıldır milyarlarca dolar artış ile büyümeye devam etti.

Ancak yüzlerce sahtekar bu yeni ve dengesiz pazarda kısa yoldan zenginleşmek isteyen yatırımcıları tuzağa çekti. 

Şirketlerin misyon yazıları, ekiptekilerin biyografileri ve potansiyel yatırımcılar için oluşturulan ayrıntılı proje teknik özelliklerini içeren binlerce sanal “beyaz kağıt,” WSJ tarafından incelendi.  

WSJ, daha sonra dokümanları metne dönüştürüp, tekrarlanan cümleleri ve ödül vadeden bir dilin olup olmadığını araştırdı. 

Bunun yanı sıra neredeyse hiç riskin olmadığı iddiası, sahte ekip üyeleri ve cevap vermeyen web sitelerini aratmak için de WSJ tarafından programlar geliştirildi. 

Bulgular, 2017 ve 2018 yıllarında piyasaya sürülen 3 bin 300 adet ICO’nun (Initial Coin Offering – Kripto Para Birimleri İlk Halk Arzı) tanıtım yazısının incelenmesi sonucu elde edildi.

 

 

Yüzde 16’ya tekabül eden 513 projenin "bilgi ve kimlik hırsızlığı ile gerçekçi olmayan vaatlerde bulunma" gibi olumsuzluklar içerdiği ortaya çıktı.

İncelemeye alınan bu tanıtım yazıları ICOBench.com, Tokendata.io ve ICORating.com sayfalarından derlendi.  

Araştırmada, gerçekçi olmayan vaatlerin neler olduğunu görmek için, “yüksek getiri” gibi kritik piyasa terimleri arandı ve yaklaşık 10 bin cümlenin birden fazla kez kullanıldığı belirlendi.

Tehlike sinyaline sahip olduğu belirlenen 513 tanıtım yazısından 30’unun, düzenlemeler kapsamında inceleme altında olduğunun ve yaklaşık 200’ünün internet sitelerine erişim sağlanamadığın da haberde altı çizildi.

DAHA FAZLA HABER OKU