Facebook'un kurucusu Zuckerberg, eşi daha rahat uyusun diye "uyku kutusu" üretti

Zuckerberg'in ürettiği ışıklı "uyku kutusu" çocuklarının genelde uyandığı saatlerde hafif bir ışık yayıyor

Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan / Fotoğraf: Reuters

Instagram'dan ışıklı uyku kutusunun fotoğrafını paylaşan Zuckerberg yeni girişimini şu ifadelerle duyurdu:

"Anne olmak çok zor ve çocuklarımız olduğu için Priscilla geceleri uyumakta zorlanıyor. Priscilla çocukların uyanıp uyanamayacağını görmek için telefonundaki saatini kontrol ediyor. Bu yüzden ona "uyku kutusu" dediğim şeyi yaptım. Bu kutu komidinin üzerinde duruyor ve sabah saat 6 ile 7 arasında çok hafif bir ışık yayıyor. Kutudan ışık gelmiyorsa Priscilla'yı uyandırmıyor ve bu kutu zamanı göstermediği için, eşim gecenin ortasında uyansa bile saatin kaç olduğu konusunda endişelenmeden uyumaya devam ediyor. Bir mühendis olarak, eşimin daha iyi uyumasına yardımcı olacak bir cihaz geliştirmek ona sevgi ve şükranlarımı ifade etmenin en iyi yollarından biri."

Kutu, Zuckerberg'in eşinin gece uyandığında telefonunu kontrol etmeksizin çocuklarının uyanış saatinin gelip gelmediğini anlamasına yardımcı oluyor. Böylece Priscilla, uyanma saatinin henüz gelmediğini anlayıp uykusunu bölmek zorunda kalmıyor.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Being a mom is hard, and since we've had kids Priscilla has had a hard time sleeping through the night. She'll wake up and check the time on her phone to see if the kids might wake up soon, but then knowing the time stresses her out and she can't fall back asleep. So I worked on building her what I call the "sleep box". It sits on her nightstand, and between the hours of 6-7am it emits a very faint light -- visible enough that if she sees it she'll know it's an okay time for one of us to get the kids, but faint enough that the light won't wake her up if she's still sleeping. And since it doesn't show the time, if she wakes up in the middle of the night, she knows to just go back to sleep without having to worry about what time it is. So far this has worked better than I expected and she can now sleep through the night. As an engineer, building a device to help my partner sleep better is one of the best ways I can think of to express my love and gratitude. A bunch of my friends have told me they'd want something like this, so I'm putting this out there in case another entrepreneur wants to run with this and build sleep boxes for more people!

Mark Zuckerberg (@zuck)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

Zuckerberg, söz konusu buluşu daha fazla insan için üretmek isteyen girişimcilere havale ettiğini açıkladı.

Mark ve Priscilla Chan (34) Mayıs 2012'de evlendi. Çiftin Max ve August adında iki kızları var.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU