Galatasaray'dan Yeni Akit yazarına tepki: Galatasaray Lisesi'ne dil uzatanların asıl amacı ortadadır

Galataray Spor Kulübü, köşe yazısında "Galatasaray Lisesi, bizim inancımızda, örfümüzde olmayan bir sistemle kurulan okuldur" ifadelerini kullanan Yeni Akit yazarı Karahasanoğlu'na tepki gösterdi

Galatasaray Spor Kulübü yaptığı açıklamasında Ali İhsan Karahasonoğlu'nu cevap verdi ve eleştirilerde bulundu / Fotoğraf: AA 

Galatasaray Spor Kulübü, Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü ve köşe yazarı Ali Karahasanoğlu'nun Galatasaray Lisesi hakkındaki ifadelerine tepki gösterdi.

Kulüpten yapılan yazılı açıklamada, "Galatasaray Lisesi'ne dil uzatanların asıl amacı ortadadır" denildi. 

Galatasaray Lisesi'nin Türkiye'nin en önemli eğitim kurumu olduğunun vurgulandığı açıklamada şunları kaydedildi:

"Kulübümüzün kurucusu ve bir numaralı üyesi Ali Sami Yen'in 'Türk olmayan takımları yenmek' hedefiyle, Türkiye'nin medar-ı iftiharı olan Galatasaray Spor Kulübü'nün temellerinin atıldığı Galatasaray Lisesi, 1481 yılına kadar uzanan kökleriyle Türk milletinin sahip olduğu en önemli eğitim kurumlarının başında gelmektedir.

Çanakkale'de, Trablusgarp'ta, Balkan Harbi'nde, Kafkas Cephesi'nde, Irak'ta, Gazze'de, Sina'da vatan uğruna şehitler veren Galatasaray Lisesi, istikbal ruhuyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin sarsılmaz değerleriyle yoğrularak bugünlere gelmiştir.

Bu vatan için canını hiçe sayarak cephelere koşan, mezun vermeden şehitler veren Galatasaray Lisesi, ‘Fikri hür, vicdanı hür' nesiller yetiştirerek, cumhuriyetimizin üzerine bina edildiği tüm değerleri benimseyen ve her zaman her yerde savunan bir kurum olmuştur.

Türkiye'de sayısız değerli insanı tedrisatından geçiren bir ilim irfan yuvası olan Galatasaray Lisesi'ne dil uzatanların asıl amaçları ortadadır. Bu cüreti gösterenler şunu bilmelidir ki; tüm kurumlarıyla tek vücut olan Galatasaray, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin temel değer ve ilkelerinin yılmaz bekçisi olmaya devam edeceğiz.

Karahasanoğlu, "Abdülaziz'in kurduğu Galatasaray'da, padişahın yeğenleri Samuel ve Florian ders veriyor!” başlıklı köşe yazısında,"Galatasaray Lisesi, bizim inancımızda, örfümüzde olmayan bir sistemle kurulan okuldur. İngiliz Muhipleri Cemiyeti'ni meğerse Galatasaray mezunları kurmuş" ifadelerini kullanmıştı.
 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU