Edirne Valiliği'nden sınırı geçen sığınmacı açıklaması: Son iki haftada yaklaşık 150 bin kişi Yunanistan'a geçti

Valilikten yapılan açıklamada, Yunanistan'ın müdahalesi sonucu 3 göçmenin yaşamını yitirdiğini, 214 göçmenin de çeşitli yerlerinden yaralandığını ifade edildi

Fotoğraf: AA

Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlerin sınır kapısında bekleyişleri sürerken, Edirne Valiliği, sığınmacıların son durumuyla alakalı açıklama yaptı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Göçmenlerin sınır kapısına hareket etmeye başladığı günden bu yana Yunanistan'a 147 bin 132 kişinin geçtiği belirtilen açıklamada, Edirne'de geçen yıl yakalanan 126 bin 827 göçmenin de İl Göç İdaresi bünyesindeki geri gönderme merkezlerine alındığı anımsatıldı.

Sınır hattında bulunan birliklerin, Yunanistan'a geçişleri Edirne Valiliği'ne bildirdiğine vurgu yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

27 Şubat 2020 tarihinden bugüne kadar, Edirne il sınırlarından Yunanistan’a 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından 55 bin 904 ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından da 91 bin 228 olmak üzere toplam 147 bin 132 göçmen geçiş yapmış olup, geçişler halen devam etmektedir.

3 göçmen yaşamını yitirdi

Açıklamada, Yunanistan'ın sığınmacılara yönelik sert müdahalelerine ilişkin bilgi de verildi.

Yunan sınır güvenlik güçleri tarafından gaz, sis ve ses bombalarıyla plastik ve gerçek mermiler kullanılarak yapılan müdahaleler sonucu, 3 göçmenin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yunanistan'ın müdahalesi sonucu 3 göçmen yaşamını yitirmiş, 214 göçmen de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Yapılan tedavi sonucu 206 yaralı göçmen taburcu edilmiş, 8 yaralı göçmenin tedavisi ise halen devam etmektedir. Ayrıca bu süre zarfında 7 bin 96 göçmen çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etmiş ve tıbbi yardım almış olup, 1581 çocuğa kızamık ve palio aşısı, 44 gebe kadına da tetanoz aşısı yapılmıştır. Yunan sınır güvenlik güçlerince yapılan sert ve insanlık dışı müdahaleler sonucunda yaralanan 1 ve hayatını kaybeden 3 göçmen ile ilgili kendileri veya yakınları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunulmuş, aynı muameleye maruz kalan 25 göçmen ile ilgili başvuru süreci de Türkiye Barolar Birliğince takip edilmektedir.

Göçmenlerin ‘umut’ bekleyişi devam ediyor

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun pek çok kentinden Edirne'ye gelen sığınmacıların Avrupa'ya geçmek için Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki tampon bölge ve çevresinde bekleyişleri devam ediyor.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU