Yunan askeri ateş açtı, bir göçmen daha hayatını kaybetti

Yunan askeri, sınıra dayanan göçmenlere karşı silah kullandı. Bir göçmen hayatını kaybetti, 5 göçmen ise yaralandı. Edirne Valiliği, olaylarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığını duyurdu

Edirne Valiliği, Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak açılan ateş sonucu 1 düzensiz göçmenin öldüğünü, 5'inin yaralandığını bildirdi. 

 

rrr.JPG
Fotoğraf: Reuters

 

Gögsünden vurularak öldü

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu heyetinin incelemeler yapmak üzere kente geldiği belirtilen valilik açıklamasında şunlar kaydedildi:

Program dahilinde saat 11.00'de Pazarkule Kara Hudut Kapısı'nda Türkiye'den Yunanistan'a geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin toplu olarak bulunduğu alanda komisyon üyelerince yapılan inceleme sırasında; Kastanies Sınır Kapısı ile Pazarkule sınır kapımız arasındaki bölgede bulunan göçmenlere Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açılmıştır.

Açılan ateş sonucunda göçmenlerden 3'ü ayağından, biri kasık bölgesinden, biri kafasından ve biri de göğüs bölgesine isabet eden gerçek mermi sonucu 6 erkek şahıs yaralanmıştır. Göğüs bölgesinden yaralanan, şu an için kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmış ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

 

20200304_2_41178490_52757971.jpg
Fotoğraf: AA

 

Savcılık soruşturma başlattı

Yaşanan olaylara İnsan Hakları Komisyon üyelerinin de şahit olduğu aktarılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Yunanistan güvenlik kuvvetlerince; son kullanma tarihi 1978 yılında bitmiş gaz bombaları ile plastik mermilerin kullanıldığı müdahaleler son olarak göçmenlerin yaşam hakkını hiçe sayar bir boyuta vararak gerçek mermilerle hedef gözetmeksizin ateş açma biçimini almıştır. Meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları ile ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır.

 

20200304_2_41178413_52757852.jpg
Fotoğraf: AA

 

‘O kadar gaz yedik ki alıştık artık’

Yunan askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan göçmenler Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi ediliyor. 

Yaralanan İran uyruklu göçmen Adel Jaber, Yunanistan güvenlik güçlerinin sınırda bekleyen ve sınırı geçmek isteyenlere müdahale ettiğini anlatarak, "Gaz bombası attılar. O kadar çok gaz bombası yedik ki alıştık artık. Baktılar gitmiyoruz, silah getirdiler, 'gerçek silah' diye bize gösterdiler" dedi.

Jaber, Yunan güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu çok sayıda arkadaşının yaralandığını kaydetti.

 

afpp.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Yunanistan yalanlamıştı

2 Mart’ta da basına yansıyan haberlerde İpsala bölgesinden Yunanistan'a geçmek isteyen Ahmet Ebu Emed isimli bir göçmenin Yunan askerleri tarafından sırtından vurularak öldürüldüğü iddia edilmişti. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas Twitter hesabından yaptığı açıklamada, haberin sahte olduğunu ve "Türk propogandası" olduğunu iddia etmişti.

Milyonda birini Türkiye yapsaydı...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan güvenlik güçlerinin, göçmenlere müdahalesi ile ilgili Twitter'dan İngilizce ve Türkçe bir açıklama yaptı. Yunanistan güvenlik güçlerince bir sığınmacının öldürüldüğünü, 5'inin de yaralandığını anımsatan Bakan Soylu, paylaşımında, şunları kaydetti:

Yunanistan uluslararası kuralları çiğneyip insan hakları ihlallerine devam ediyor çünkü Avrupa şımartıyor. Bunların milyonda birini Türkiye yapsa hem Avrupa hem de Avrupa'nın Türkiye'deki elemanları ayaktaydı.

 

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU