Taal Yanardağı yeniden faaliyete geçti, Volka Adası yerleşime kapatılıyor

Filipinler'de 12 Ocak'ta faaliyete geçen Taal Yanardağı'nın bulunduğu Volka Adası’nın yerleşime kapatılması gündemde

Fotoğraf: AP

Filipinler’de Volka Adası’nda bulunan Taal Yanardağı 12 ve 13 Ocak tarihlerinde patladı. Ada ve civarındaki binlerce insan tahliye edildi.

İçişleri Bakanı Eduardo Ano, Batangas eyaleti yetkililerinin, bölgedeki 4 köyde ikamet eden 6 bin ailenin yeniden yerleştirilmesi için federal hükümetten yer talebinde bulunduğunu bildirdi.  

ap.jpg
Fotoğraf: AP

 

Ada'nın "milli park" statüsünde olması nedeniyle normal şartlarda kalıcı yerleşim kurulamayacağını vurgulayan Ano, bölgede ikamet edenlerin karşı karşıya oldukları hayati tehlike sebebiyle mevcut yerleşimlerin de taşınmasına karar verdiklerini belirtti.

Bu konuda aldıkları tavsiye kararının Devlet Başkanı Rodrigo Duterte tarafından onaylandığını ifade eden Ano, Volkan Adası'nda turizm faaliyetinin sürdürüleceğini ancak kalıcı iskana müsaade edilmeyeceğini söyledi.

ap.jpg
Fotoğraf: AP

 

82 binden fazla kişi tahliye edilmişti

Taal Yanardağı 1965'te patladığında bölgede yaşayan 200'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Yanardağ'ın 12 Ocak'taki patlamasının ardından çıkan kül ve duman, 56 kilometredeki başkent Manila'ya kadar taşınmıştı.

Filipinler Volkan ve Deprem Bilimleri Enstitüsü, patlamanın ardından bölgedeki acil durum seviyesini, "lav püskürme tehlikesine" işaret eden 4'e yükseltmiş, Ada'daki yerleşimlerin yanı sıra göl çevresindeki 82 binden fazla kişi güvenlik nedeniyle tahliye edilmişti.

Dünyanın en küçük yanardağı Taal, Filipinler'deki 24 aktif volkan arasında yer alıyor. 

Filipinler, Pasifik'te "Ateş Kuşağı" olarak adlandırılan, depremlerin ve volkanik patlamaların yoğun yaşandığı fay hattı üzerinde bulunuyor.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU